Tallinna korterite hinna kasv aeglustub

12. jaanuar 1998, 00:00

Võrreldes 1996. aastaga muutus kinnisvaraturg 1997. aastal palju aktiivsemaks. Statistikaameti andmed näitavad, et kui võrrelda kolme esimest kvartalit, siis suurenes sõlmitud tehingute arv aastaga 34%.

Inimeste sissetulekud suurenesid ja pangalaenud olid aasta lõpuni soodsad. Korteriostu buumile pani piiri aastalõpu rahaturu kriis. Hindade langemist siiski oodata ei maksa, sest praegu ületab nõudmine oluliselt pakkumist. See, kes on püüdnud endale korterit osta, teab oma kogemustest, et meelepärast eluaset leida on üsna keeruline ja selleks kulub palju aega.

Üheks turu suundumuseks on nõudluse kasv uute korterite järele, kuid uute korterite pakkumine on praegu veel üsna piiratud. Eelmisel aastal moodustasid uued korterid kõigist korteritehingutest 2%.

Uue korteri hind on jõukohane keskmisest suurema sissetulekuga inimestele. Selle ruutmeeter maksab sõltuvalt asukohast -- 8000 kroonist Viimsis kuni 16 000 kroonini kesklinnas ja Kadriorus.

Vana korteri ostmisel võib tekkida palju probleeme, millest uue korteri omanik on vaba: tilkuvad torud või uuendamist vajav elektrisüsteem. Tihti ei saa ka vana korteri planeeringut oma soovi järgi muuta -- kandvate seinte omaalgatuslik lõhkumine seab ohtu nii enda kui ka naabrid.

Kõige rohkem ostusoove on praegu elamispindadele, mis maksavad kuni 450 000 krooni. Sellistesse hinnapiiridesse jäävad remonti vajavad kahe- või kolmetoalised korterid kesklinnas.

Kesklinna eelis on töökohtade ja kultuuriasutuste lähedus, negatiivseks küljeks aga kitsad parkimisvõimalused ning kärarikkad, elava liiklusega tänavad ja saastatud õhk.

Kõige kallimad korterid on Kentmanni, Lembitu tänava ja Rävala puiestee kvartalis, kus heas korras korteri ruutmeetri hind küünib 13 000 kroonini.

Eraldi piirkondadena võib kesklinnas välja tuua vanalinna ja Kadrioru, kus väga heas korras korteri ruutmeetri hind on kuni 16 000 krooni.

Nn magalatest ületab teisi äärelinna piirkondi nõudluselt ja hinnalt Õismäe. Hinnatud on kahe- ja kolmetoalised korterid (keskmine hind vastavalt 185 000 ja 250 000 krooni). Viiekorruseliste paneelmajade ning tornelamute korterid on Õismäel keskmisest tasemest ligikaudu 10 protsenti kallimad.

Õismäele järgneb nõudluselt Mustamäe, kus keskmisest kallimad on tellismajade korterid. Neid on Mustamäel aga üsna vähe.

Lasnamäel on magalatest kõige madalama turuhinnaga korterid. Kuritegevuse tõttu on esimese ja viimase korruse hinnad keskmisest 20 protsenti madalamad. Lasnamäel mõjutab dollar hindu teistest linnaosadest rohkem, maaklerite hinnangul on dollari alusel tehtavate tehingute osa 90 protsenti.

Eksperdid prognoosivad sellel aastal elamispindadele kuni 10protsendilist hinnatõusu. Hiljemalt aasta teiseks pooleks peaksid ka laenuintressid veidi alanema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing