Likvideerimine pankroti teel

19. jaanuar 1998, 00:00

Uute äriprojektide käivitamisel võib ettevõte kasvada nii suureks, et loodud süsteemi üle kaob kontroll. Olukorda hinnates peavad ettevõtte juhid otsustama, kas kahjumit tootva lüli päästmiseks on piisavalt vahendeid või tuleb see likvideerida. Ebarentaabli lüli kõrvaldamiseks tuleb see emaettevõtte küljest lahti ühendada ning likvideerida.

Ettevõtte tegevust saab lõpetada kolmel viisil:

 • äriseadustiku § 364 alusel;
 • pankrotiseaduse alusel;
 • ettevõtte põhikirja alusel, kui põhikirjalised eesmärgid on täidetud ja nende realiseerimiseks ette nähtud aeg on läbi.
 • Ettevõtted, mida 1997. a 1. septembriks ei kantud äriregistrisse või ei kujundatud ümber seaduses sätestatud viisil, loetakse sundlõpetatuks ja likvideeritakse.

  Ettevõtte likvideerimise otsuse peab vastu võtma üldkoosolek ning juhatus peab esitama vastava avalduse ka äriregistrisse. Üldkoosolek määrab likvideerija, kelleks võib olla ka ettevõtte juhatus või mõni selle liige. Üldkoosolekul on õigus määratud likvideerija igal ajal tagasi kutsuda. Tuleb silmas pidada, et kui põhikiri näeb ette likvideerimiskomisjoni, tuleb see ka moodustada.

  Likvideerijal on õigus ja kohustus:

 • nõuda sisse võlad, müüa vara ja rahuldada võlausaldajate nõuded;
 • sooritada tehinguid, mis on vajalikud ettevõtte likvideerimiseks;
 • lisada likvideerimismenetluses ettevõtte ärinimele märkus «likvideerimisel».
 • Likvideerijal on ettevõtte juhatuse või nõukoguga nii võrdsed õigused kui ka solidaarne vastutus võlausaldajatele süüliselt ja tahtlikult tekitatud kahju eest äriseadustiku § 315 järgi.

  Kui likvideeritava ettevõtte varast kõigi võlausaldajate nõuete rahuldamiseks ei jätku, esitab likvideerija pankrotiavalduse. Pankrotimenetlus algab pärast pankrotiavalduse esitamist ettevõtte asukohajärgsesse maa- või linnakohtusse. Pankrotiavalduse vaatab kohus üldjuhul läbi 20 päeva jooksul, kaalukatel põhjustel kahe kuu jooksul, ning teeb otsuse, millega kuulutab välja pankroti või jätab avalduse rahuldamata.

  Kohus võib pankrotimenetluse lõpetada ka pankrotti välja kuulutamata pankrotiseaduse § 15 alusel raugemise tõttu, kui võlgnikul ei jätku vara pankrotimenetluse kulude katteks ning puudub vara tagasivõitmise võimalus. Sellisel juhul teeb kohus otsuse, millega lõpetab ettevõtte tegevuse.

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing