Tekib Venemaa kõige suurem naftatootja

20. jaanuar 1998, 00:00

Juksil, millega tõenäoliselt liituvad samuti Eastern Oli Company ja Eastern Oil, on läbiuuritud naftavarusid 16,5 miljardit barrelit.

Kahe naftafirma ühinemine seob ühtlasi tihedamalt kaks suurt Vene finants- ja tööstusgruppi: Jukos-Rospromi, mida kontrollib Menatepi pank, ning Sibnefti grupi, mis osa analüütikute arvates on seotud suurärimees Boriss Berezovskiga.

Juksi kujuneb valdusfirmaks, mille aktsiad jagunevad 60:40 Jukose ja Sibnefti (Siberian Oli Company) vahel. Nende kahe firma eelmise aasta kogutulu oli vastavalt 5,2 mld ja 3,13 mld dollarit. Jukose teatel ühinevad kaks naftafirmat selleks, et teha pakkumust riigile kuuluvate naftafirmade Rosneft, Onako ja Slavneft erastamisel.

Juksi tütarfirmade päevane naftatoodang 1997. a andmetel on 1,3 miljonit barrelit ja ta tahab saada Venemaa suurimaks ja maailma kolmandaks eranaftatootjaks. Firma päevane töötlemisvõimsus on 800 000 barrelit. Mõlema näitaja poolest edestab Juksi Lukoili.

Jukose ja Sibnefti ühinemise peab heaks kiitma riigi monopolivastane komitee.

Eile peetud pressikonverentsil avaldas Vene energeetikaminister Sergei Kirijenko arvamust, et see tehing juhatab sisse naftatööstuse edasise koondumise. «See on objektiivne paratamatus, sest investeeringute ligitõmbamiseks ja maailmaturul edukalt konkureerimiseks peab aastatoodang olema 30--70 miljonit tonni,» ütles ta. Venemaal on niisuguseid naftafirmasid seni ainult kaks -- Lukoil ja Juksi. REUTERS-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing