9. veebruar 1998 kell 22:00

Naissaar saab sajakohalise jahisadama

Esma Auto lubas paari aasta jooksul saarele investeerida 17 miljonit krooni, rendileping kehtib 36 aastat. Esimese rendi, 450 000 krooni, maksab firma pärast investeeringute lõppemist 2001. aastal.

Esma Auto ASi juhataja Jaak Ginter ütles, et 17 miljonit krooni on väike raha, mis võetakse firma omavahenditest ja pangalaenuna. Investeeringute tasuvus on tema sõnul 6--7 aastat.

Äriplaani kohaselt rajatakse saarele sajakohaline jahisadam, väike hotell ja restoran. Ginteri sõnul tuleks sadam teha sedavõrd sügav, et sinna saaks randuda ka suuremad lõbusõidulaevad, kus turistid võivad ööbida. Turistide leidmisega saarele pole probleeme, lisas ta. Ginter on reisifirma Estonian Holidaysi osanik.

Põhitegevusena Mazda sõiduautosid Eestisse toov Esma Auto on osanik Lohusalu 80kohalises jahisadamas koos ASiga Esma.

AS Esma Auto osales rendikonkursil kõrvuti endise saarevanema Riho Peetsi ja ASi Naissaare Hooldus pakkumusega. Vallavanem Kaido Metsma sõnul oli Esma Auto pakkumine kõige reaalsem ja hinna poolest parim.

Samal ajal ei ole Naissaarel korralikku elektrit, saart varustab elektriga kaks generaatorit, mille keskkonnaministeerium ostis looduskaitsekeskusele.

ASi Esma Auto juhi Jaak Ginteri sõnul käivad läbirääkimised Eesti Energiaga, kelle ülesanne on elektrifitseerida Eestimaa äärealasid.

Viimsi vallavanema Kaido Metsma sõnul kannatavad generaatorid vajaliku võimsuse välja ja niipea ilmselt kaablit Naissaarele ei hakata vedama.

«Kõrval Prangli saarel on 150 püsielanikku, ja neilgi on vaid generaatorid,» võrdles Metsma. «Naissaarel elatakse praegu vaid suviti, palju püsielanikke ei ole.»

Eelmise aasta lõpus müüs Viimsi vallavalitsus valla elanikele, teiste hulgas kolmele vallavalitsuse liikmele, saare 23 lagunenud sõjaväehoonet. Neist kalleim oli 121 000 krooni maksnud eestiaegne kasiinohoone.

Umbes 60 hoone ja vundamendi kohta kuulutatakse avatud enampakkumine välja märtsis.

Vallavanem Kaido Metsma sõnas, et Naissaare kui turismisaare arengule ei saa takistuseks looduspargi kaitse-eeskirja nõue, mille järgi ei tohi saarel viibida rohkem kui 500 inimest korraga.

Hetkel kuum