Puit on välitingimustes väga kapriisne ehitusmaterjal, mida kõige enam ohustab niiskus. Kuivamise ja märgumise käigus toimuvad puidus mahumuutused, mistõttu puitpindadele mõeldud värvid peavad pinnal püsima ka puidu n-ö elamise käigus. Puitfassaadi värvimiseks mõeldud tooted peavad puidupinda kaitsma ka puiduliimi lagundava päikese ultraviolettkiirguse ja puidu struktuuri hävitavate mikroorganismide eest.
Enne remonditööde algust tuleb leida kohad, kus vana värv kõige ulatuslikumalt maha koorub. Selliste defektide põhjused peituvad enamasti ehituskonstruktsioonides, kus need tuleks võimaluse korral likvideerida.
Et maja fassaad tuleks nägus ja püsiks sellisena aastaid, peab remondi juures arvestama nelja põhireeglit.
1. Valmistage pind korralikult ette. Värvimistööde juures kulub aluspinna ettevalmistamiseks umbes kolm korda rohkem aega kui värvimisele. Puitfassaadi remondil võib vana lahtise värvi mahakraapimine ettevalmistusaega veelgi pikendada.
Pinnal tugevasti kinni olev vana värv on ülevärvimiseks väga hea aluspind ja selle eemaldamisega pole vaja vaeva näha.
Tähtis etapp on pinna pesu spetsiaalse värvitud pindadele mõeldud pesuvahendiga. Aja jooksul värvipinnale kogunenud tolm, mustus ja värvipinna vananemisest tingitud kriidistunud värvikiht halvendavad värvi nakkumist vana värvipinnaga.
2. Ostke kvaliteetne värv ja järgi selle kasutamisõpetust. Enne fassaadivärvi ostmist veenduge, et see on mõeldud välitöödeks. Lugege kindlasti etiketil toodud kasutusjuhendit ja küsige müüjalt nõu, sest maja värvimine on kulukas ettevõtmine. Kvaliteetse puiduvärvi liiter maksab 60--70 krooni. Kahekordsel värvimisel tuleb arvestada 1 liiter värvi 5 m² seinapinna kohta.
Puitfassaadi värvimise juures järgige kindlasti kruntimise juhiseid. Kruntvärve ja puiduimmuteid on vaja, et valmistada uued või puhta puiduni puhastatud pinnad ette värvimiseks ning parandada puitpinna ja viimistlusvärvi nakkumist. Oksakohad ja metalldetailid (naelapead) tuleb töödelda spetsiaalsete värvidega, et vaigu- või roosteplekid läbi värske värvipinna nähtavale ei ilmuks.
Aastakümneid on puitpindu värvitud õlivärviga. Nüüd on turule ilmunud mitmed vesialusel puiduvärvid, mis tootjate kinnitusel peavad kauem vastu kui õlivärvid. Samal ajal soovitatakse pinda siiski eelnevalt immutada ja kruntida lahustipõhjaliste õli- või alküüdtoodetega.
Värvitud puitfassaadi juures tuleks lähtuda varem kasutatud värvist -- ülevärvimist peaks jätkama samatüübilise värviga. Varem õlivärviga värvitud fassaadi võib üle värvida lateksvärviga, kuid mitte vastupidi.
Üldiselt sobivad puidu immutamiseks ja kruntimiseks alküüdpõhjalised tooted, mis tungivad sügavale puitu ja viivad sinna mikroobide tõrjeks vajalikud kemikaalid.
Pinnavärvina on soovitatav kasutada kaasaegseid akrülaatvärve, millel on õlivärvidega võrreldes tunduvalt suurem ilmastikukindlus ning tooni- ja läikestabiilsus. Õlivärviga värvitud fassaadid pleegivad kiiremini kui akrülaatvärviga värvitud pinnad.
3. Kasutage kvaliteetseid töövahendeid. Õige maalritarvete ja abimaterjalide valik lihtsustab tülikat tööd. Isegi vaevarikkaim etapp -- vana värvi mahakraapimine -- sujub tunduvalt kergemini, kui kasutada ergonoomiliselt kujundatud kraaprauda. Pintsli värvimahutavus määrab, kui tihti tuleb seda purki pista jne.
4. Värvige sobiva ilmaga. Etiketil toodud kasutustingimused näitavad, millise temperatuuri ja õhuniiskuse juures värvikile optimaalse kiiruse ja tugevusega kuivab. Liiga kiire kuivamine tekitab värvikiles defekte, millel võivad olla tõsised tagajärjed. Seetõttu peab vältima töötamist otsese, intensiivse päikesevalguse käes, samuti ei tohi värvida päikesest kuumaks köetud pinda.
Liigne niiskus aeglustab pinna kuivamist. Töö tuleb planeerida nii, et pind jõuaks kuivada enne õhtukaste laskumist.
Seotud lood
Kuigi majanduslangus on Eestis kestnud kaks viimast aastat, ei näita SEB ettevõtete portfell nende kehva toimimist, rääkis SEB ettevõtete panganduse juht Peep Jalakas.
Enimloetud
3
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
4
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
Tagasi Äripäeva esilehele