Tarbimishullus
Aasta alguse luksuskaupade müük ennustab tarbimisbuumi Eestis

08. mai 1998, 00:00

Nii audiitorfirma Price Waterhouse konsultant Hardo Pajula kui ka ASi Norma juhatuse esimees Peep Aaviksoo nimetasid ühe ostusurve põhjusena hirmu kaupade aktsiisimaksustamise ees ja intressimäärade langust. Pajula sõnul võidakse mingil määral karta ka krooni devalveerimist.

Rahandusministeerium kavatseb mitmekordistada kallimate autode aktsiisimaksu, tõstes selle kuni 15 kroonini mootori töömahu kuupsentimeetrilt.

Aasta esimese nelja kuuga müüdi 3609 uut sõiduautot, aprillis 1219 uhiuut sõidukit. Enim on ühes kuus müüdud uusi sõidukeid vaid mullu septembris ja oktoobris.

Tavapärasest rohkem ostetakse luksus- ja eksklusiivautosid, iseäranis populaarseks tõotab sellel kevadel saada ligi pool miljonit krooni maksev eemaldatava katusega Saab 9-3 Cabrio.

Toyota maaletooja Elke-Auto müügiosakonna juhi Melvin Siniranna sõnul on inimeste elatustase märgatavalt tõusnud ning autosid ostetakse palju. Aprillis müüs Elke-Auto 75 sõiduautot. Siniranna sõnul on kümnekordistunud Toyota Camry müük, ekspordi peaartikkel on Land Cruiser.

Saabidega kaupleva Viking Auto müügijuht Kalle Kuuspalu märkis samuti ostusoovi tõusu. Näiteks aprillis osteti kolm poole miljoni kroonist Saab Cabriot ning maiks on juba tellitud 13 Saabi, neist kaks Cabriot. Kuuspalu hinnangul jätkub suur ostuhuvi vähemalt kevade lõpuni.

Uhiuue punase Saab 9-3 Cabrioga sõitev kataloogimüügifirma Willow Mink omanik Mari Naarits ostis auto umbes kuu aega tagasi. Viimasel ajal on kataloogimüügimaht tunduvalt suurenenud, nentis Naarits. Tema sõnul on elanikkonna tarbimisvajadus ja ostujõud kiirelt kasvanud.

Tugevat ostusurvet täheldas ka jalgrattaid müüva Hawaii Expressi juhatuse esimees Taivo Luik. Vihmastest ilmadest hoolimata ostavad inimesed üha kallimaid jalgrattaid, juba on müüdud ka 40 000 krooni maksev harrastusjalgratas, rääkis Luik.

Eesti inimestel on väga suur tarbimisvajadus ja nad võtavad kergelt laenu, ütles sotsiaal- ja turu-uuringutefirma Saar Poll direktor Andrus Saar. Eriti tahavad inimesed asendada amortiseerunud kodutehnikat ja soetada autot, lähtub uuringutest.

Liisinguvõtmine on kindlasti suurenenud, ütles Hoiuliisingu müügijuht Priit Parktal. Põhiliselt soetatakse liisinguraha eest auto, erinevalt eelmisest aastast on eelistatud kallimad sõiduvahendid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing