14. juuli 1998 kell 22:00

Mis sunnib ettevõtteid nii kallilt laenama?

Ma ei oska muud arvata kui muutunud olukord Eesti rahaturul. Kui võlakirjade lunastamise tähtaeg on saabumas või saabunud ja raha on vaja, siis tuleb lihtsalt maksta.

Tähtajatuid võlakirju puudutavat ei oska ma kommenteerida, nende kohta saab midagi täpsemat öelda vaid emissioonilepingu põhjal.

Ettevõtted koostavad investeeringu-programmi, mis tahab elluviimist. Küsimus on, kuidas seda finantseeritakse. Eesti firmad reeglina omakapitalist seda teha ei suuda, tuleb kasutada võõrkapitali. Kui võõrkapitali hind läheb nii kõrgeks, et see enam ära ei tasu, tuleb muuta strateegiat.

Firmade kapitalitootlus on erinev. Levicomil on see tugevam kui piimatööstusel ja ta võib lubada sellist intressi, Kalev mitte, sest meie omakapitali tootlus on umbes 22%.

Nüüd on rahapakkumine vähenenud, laenuintress kasvab ja see kujuneb tõsiseks raskuseks paljudele ettevõtetele.

Meie firma sellise protsendiga ei laenaks, sest telekommunikatsiooniäri on pikaajaline äri ja selleks on vaja pikaajalist raha võimalikult madala intressiga. Enamik selle ala firmasid ei leiagi Eesti turult piisava laenuintressiga raha. Seda tuleb väljastpoolt hankida. Tõenäoliselt ei ole Levicom leidnud läänest julget investorit, kes ostnuks osa firma aktsiapakist. Tallinna Pangale pidanuks see olema selge vihje, et uus võlakirjaemissioon on seotud riskiga.

Mulle tundub, et Levicom on majandusraskustes. Ma ei kujuta ette, et sellisest situatsioonist võiks puhta nahaga välja tulla.

Kindlasti tahaksid kõik firmad, meie nende seas, saada hästi odavat laenu. Situatsioon rahaturul on aga muutunud. Telekommunikatsiooniäri on infrastruktuuridesse investeerimine. See nõuab väga pikaajalise tasuvusega investeeringuid, sest tulu ei tule tagasi kuude, vaid aastatega.

Eestis ei tunta telekommunikatsiooniäri. Ka pangad ei suuda seda päris õigesti hinnata, neil puudavad selle ala analüütikud. Levicomi väärtus on kohalikul rahaturul tugevasti alla hinnatud. Uue võlakirjaemissiooniga anname tegelikult pankade portfelli suure tootlikkusega võlapaberi. Suuremad investorid on samad pangad.

Pankadele on ka kolmekuuline laen pikaajaline, ent Levicomi kõrge intressiga lühiajalise investeeringuga ei finantseeri. Oleme arvestanud oma arenguplaanides investeeringu kallidusega. Loodan, et niipea kui saame välisinvesteeringuile suunatud aktsiaemissiooni lõpule viidud -- läbirääkimised potentsiaalsete investoritega on lõpusirgel, refinantseerime kommertspaberid. Ehk tahaksid siis ka praegustesse võlapaberitesse investeerinud oma raha pikaajaliseks muuta.

Hetkel kuum