18. august 1998 kell 22:00

Venelane müüb rubla

Moskva pankadevahelisel turul kujunes rubla kursiks eile 6,88 rubla dollari kohta võrreldes esmaspäevase 6,43 rubla tasemega. Mõnedes kohalikes pankades tõusis dollari kurss 9--9,50 rublale.

Aktsiaturud lõpetasid langusega, RTS-indeks kukkus 8,25 protsenti. Diilerite sõnul pole turg veel ?okist jõudnud toibuda.

Tavakodanikud, kellel oli liigseid rublasid, püüdsid neid valuutavahetuspunktides dollariteks vahetada või kauplustes ära kulutada, enne kui hinnad tõusevad.

«Tõstame järgmisel nädalal hindu, kui uue partii saame,» ütles üks Moskva puuviljakaupmees. «Need pirnid, mis praegu on 20 rubla kilo, maksavad nädala pärast ilmselt 30 rubla,» jätkas ta.

Siit tuleb välja üks kõige suuremaid devalveerimisega seotud riske -- inflatsioon.

Inflatsiooni alandamine neljakohalistelt numbritelt seitsmele protsendile ja stabiilne rubla olid Jeltsini viimaste aastate majandusreformide suurimaks saavutuseks.

Kommunistidest opositsioon mõistis esmaspäevase de facto rubla devalveerimise karmilt hukka, ähvardades üleriigiliste protestiavaldustega ning lubades taaskäivitada presidendi tagandamise protsessi.

«Peasüüdlane on president,» ütles kommunistide liider Gennadi Zjuganov eilsel pressikonverentsil, hoiatades investoreid praeguse valitsuskabineti ja Boriss Jeltsini toetamise eest.

Erukindral Aleksander Lebed väitis, et «otsusel on äärmiselt negatiivne mõju elanikkonnale ... Sellega tunnistatakse, et riik on pankrotis.»

Ka Vene ajakirjandus kritiseeris rublapoliitika muutust teravalt, leides, et koos rublaga on devalveeritud ka president.

«Kui Jeltsin seadnuks eesmärgiks oma reputatsiooni hävitamise, poleks ta paremat moodust leidnud -- vanduda kolm päeva enne devalveerimist, et midagi sellist ei juhtu,» kirjutas Russkii Telegraf.

Kremli sõnul pole Jeltsin oma sõnadest taganenud. Ka peaminister Sergei Kirijenko toonitas, et tegu pole devalveerimise, vaid avarama kauplemiskoridoriga.

Drastilised muutused raha- ja valuutapoliitikas ei möödunud poliitiliste tagajärgedeta.

Eile rahuldas Boriss Jeltsin majandusnõunik Aleksandr Liv?itsi tagasiastumispalve, kes on olnud nii asepeaminister kui rahandusminister.

Allikate teatel lükkas Jeltsin aga tagasi peaminister Sergei Kirijenko ja keskpanga juhi Sergei Dubini ametist lahkumise avaldused.

Maksuameti peadirektor Boriss Fjodorov nimetati ühtlasi asepeaministriks, kes hakkab kureerima makromajanduspoliitikat ning Venemaa riigivõlaga seonduvaid küsimusi. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum