20. september 1998 kell 22:00

Majanduskava valmib

Selge viide varasemast interventsionistlikumale majanduspoliitikale on plaan taastada riiklikud tubaka ja alkoholi tootmise ja turustamise monopolid.

Eraldi avalduses teatas keskpank, et kavandab riikliku kontrolli taastamist eksportööride valuutatulude üle. Valminud on määrus, mis kohustab eksportööre müüma veerandi valuutatuludest keskpangale ning 50% valuutabörsi kaudu.

Veel teatas keskpank, et plaanib raha juurde trükkida, et osta pankadelt välja praegu külmutatud riiklikud võlakirjad. Ühtlasi peab see taastama pankroti äärel pangandussüsteemi likviidsuse. Praegu on pankade vastastikused maksevõlad tekitanud olukorra, kus hoiustajate arved on külmutatud ning importöörid ei suuda midagi sisse osta.

Ehkki keskpank on lubanud «kontrollitud emissiooni», kardavad analüütikud hüperinflatsiooni -- peale pankade väljaaitamise on Primakov esimeses järjekorras lubanud tasuda kõik palga ja pensionivõlad. Enne finantskriisi puhkemist 11 protsendile alanenud inflatsioon on tõusnud juba enam kui 40 protsendile.

Vene sisemajanduse kogutoodang vähenes augustis 8,2 protsenti, mis on suurim tagasiminek riigi majanduses pärast 1994. aastat. Tööstuses oli tagasiminek 11,5 protsenti ning põllumajanduses 22,9 protsenti. Aasta esimese kaheksa kuu majanduslanguseks mõõdeti kokkuvõttes 2,1 protsenti.

Eilsel kohtumisel Venemaa tööstuseliidiga lubas Primakov kodumaise tööstuse jalule aidata, kuid seda ilma protektsionismi ja välismaailmale sulgumiseta.

Saksa ajalehele Bild antud intervjuus ütles Primakov, et Venemaal on piisavalt reserve oma võlakohustuste täitmiseks, kuid riik vajab välisabi reformide jätkamiseks.

Samas ütles pühapäeval Briti televisioonis esinenud Venemaa arvelduskoja peaaudiitor Venjamin Sokolov, et miljardite dollarite eest IMFi raha on raisatud või varastatud.

«Oleme kontrollinud arvestatava osa laenuraha kasutamist ning pean häbiga tunnistama, et mitmeid miljardeid dollareid pole kulutatud kavandatud otstarbel ning osa rahast on lihtsalt varastatud,» ütles Sokolov BBC-le.

IMF kaalub just järgmise laenuosa väljamaksmist suvel kinnitatud 22,3 mld dollarilisest abipaketist. Esialgse plaani kohaselt pidi IMF septembris Venemaale välja maksma 4,3 miljardit dollarit.

Jevgeni Primakovi majandusprogramm on alles lünklik, nii nagu on täielikult komplekteerimata ka Venemaa uus valitsus. Mitmed kõlanud ideed, nagu uus (st vana) tööstuspoliitika, osaline taasriigistamine, valuutavahetuse piiramine, hinnakontroll jms, on vastuolus rahvusvahelise valuutafondi (IMF) ja finantsüldsuse nõuetega jätkata reforme ning majanduse liberaliseerimist.

Jabloko liider Grigori Javlinski tunnistas ajalehele The Financial Times antud intervjuus, et Primakovi majanduspoliitikas on mitmeid «ohtlikke sümptome», mis sunnivad reformimeelsemaid jõude valitsusest distantseeruma. REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum