28. september 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) eksperdid prognoosivad, et Eesti majandusolukord on kuue kuu pärast mõõdukalt halvem kui septembris.

Ekspertide hinnangul aeglustub väliskaubanduse kasv ning mõõdukalt halveneb kaubavahetusbilanss.

Poole aasta pärast võivad pangalaenud olla veelgi kallimad, kuid aktsiahinnad peaksid siis juba tõusma, märgib EKI.

Tarbijahindade tõus ekspertide ennustuse kohaselt aeglustub.

Hoolimata erimeelsustest prognoosivad EKI eksperdid, et kuue kuu pärast peaks Venemaa kriisi mõju Eesti majandusele vähenema. BNS

Majanduskasv võib kolmandas kvartalis langeda loodetud 8-9% asemel 4-5% tasemele, näitab konjunktuuriinstituudi (EKI) uuring.

EKI hinnangul on majanduskeskkond muutunud halvemaks mitme ebasoodsa asjaolu kokkulangemise tõttu, nagu Kagu-Aasia finantskriis, Venemaa majandusraskused, Maapanga pankrot ja tänavune vihmane suvi. BNS

Eesti Telekomi erastamisnõustajad pole veel kindlaks määranud erastamise tähtaega ja hinda, nõustajate sõnul on selleks tegemata veel teatud hulk tehnilist tööd.

Ühispanga korporatiivpanganduse divisjoni direktor Margus Kangro ütles, et Telekomi 49% aktsiate müügihind määratakse kindlaks lähiajal.

«Enne hinna määramist on vaja teha veel teatud hulk tehnilist tööd, pärast seda on küsimus vaid ajastatuses,» märkis Kangro.

Oktoobri teisel nädalal arutab minister Raivo Vare Suurbritannia- ja USA-visiidi käigus võimalike investoritega Telekomi erastamist, ütles teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja. BNS

Eesti Pank pooldab pankade minekut väliskapitali valdusse, sest nii saavad Eesti pangad odavamaid krediidiliine.

«Me ei näe siin mingeid probleeme, mis rahvusest on omanikud,» ütles Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann. Eesti Pank on alati strateegiliselt tugevate välisinvestorite poolt, sõnas ta.

Andrus Kuusmann ütles, et riiklikult pole vajadust reguleerida pankade omandisuhteid. BNS

Möödunud nädalal Brüsselis viibinud majandusminister Jaak Leimann kinnitas euroametnikele, et elektrijaamu erastades ei riku Eesti euronõudeid.

«Me tõestasime, et pole rikkunud ega kavatse rikkuda euronõudeid,» kinnitas Brüsselist Euroopa Liidu energeetikaalaselt konverentsilt saabunud Leimann.

Euroametnikud esitasid Leimanni sõnul kahtlusi seoses sellega, et Eesti ei korraldanud jaamade erastamiseks avalikku enampakkumist.

Eesti tõestas mängureeglitest kinnipidamist näitega, et äriplaanile andis hinnangu ka Euroopas tunnustatud advokaadibüroo, märkis Leimann.

Energeetikute ringkonnas on räägitud, et elektrijaamade erastamisest esialgu kõrvale jäänud Põhjamaade energiafirmad üritavad Eesti valitsusele Euroopa Liidu kaudu ette heita, et siin ei ole korraldatud avalikku konkurssi.

Leimanniga koos Brüsselis viibinud majandusministeeriumi nõunik Arvi Hamburg kinnitas, et tema sellist alatooni euroametnike huvis küll ei märganud. Ta märkis, et Brüsselis oli peamine jututeema Ida-Virumaa infrastruktuuride ümberkujundamine. ÄP

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur loodab Moskva visiidi tulemusel selgitada, kui kauakestev ja sügav on Vene kriis, et otsustada Eesti ettevõtjate abivajadus.

Vitsur ütles, et püüab koos rahvussuhete nõuniku Jevgeni Golikoviga Moskvas välja selgitada, kui sügav on Venemaa kriis ja millised on sellest väljumise perspektiivid.

Vastavalt sellele otsustab Eesti valitsus, kas abistada kriisi tõttu raskesse olukorda sattunud ettevõtteid või mitte, märkis Vitsur. «Kui see turg ära langeb, siis pole mõtet abistada. Kui tegemist on ajutiste raskustega, on vaja ettevõtetel aidata raske aeg üle elada,» ütles Vitsur.

Vitsur ja Golikov kohtuvad Moskvas kolme päeva jooksul Vene äriringkondade, Moskva linnavalitsuse ja riigiduuma esindajatega, et saada adekvaatset infot Venemaa kriisi kohta. BNS

Ühinenud Meiereid alandab neljapäevast piima kokkuostuhinda veel keskmiselt 20 sendi võrra, tasudes kõrgema sordi piima kg eest 1,70 kr.

Ettevõtte pressiesindaja Ene Nobeli sõnul on järjekordse hinnalanguse põhjusteks jätkuvalt raske seis müügiturgudel ja lääne lepingute läbi ka dollari kursi muutus.

Nobel tõdes, et lepingu Ühinenud Meiereidega on üles öelnud vaid üks tootja. Umbes 10% tootjaist pole tema sõnul veel turustuskanali valikust teatanud. BNS

Olulise ekspordipartneri -- Venemaa -- kaotanud ket?upi ja karastusjookide tootja AS Ösel Foodsi kasum väheneb aasta lõpuks tegevdirektor Robert Jaani hinnangul miljoni kroonini.

Jaani sõnul peab aprillis tehtud käibeprognoos 106 mln krooni enam-vähem paika, kuid 5mln kasumiennustust ettevõte täita ei suuda.

Ettevõtte kaheksa kuu käive oli 85 mln ja kasum 3,4 mln krooni. BNS

Ehitusfirma EMV nõukogu otsustas eelmisel nädalal emiteerida järgmise aasta I poolaastal juhatusele suunatud aktsiaoptsiooni käigus 160 000 uut aktsiat hinnaga 33,25 krooni.

EMV finantsanalüütiku Marko Kaha sõnul moodustavad juhatuse liikmete motiveerimiseks emiteeritavad aktsiad 3,4% EMV aktsiakapitalist. BNS

Hetkel kuum