S&P: Ukraina rikub võetud kohustusi

29. september 1998, 00:00

Ukraina tegi hiljuti investoritele kaks võlakirjade restruktureerimise ettepanekut. 27. augustil pakkus keskpank kohalikele pankadele lühiajaliste võlakirjade vahetamist 36--66kuuliste võlakirjade vastu 2,2 miljardi grivna väärtuses. Teine, välisinvestoritele mõeldud ettepanek hõlmab 1,6 miljardi väärtuses võlakirju. 9. septembril tegi keskpank ettepaneku vahetada võlakirjad raha (20 protsendi ulatuses) ja nullkupongiga dollarites oleva nominaalväärtusega võlakirjade vastu. Uute võlakirjade tulususeks on 20% ning need ostetakse tagasi aastal 2000. Ettepaneku tegemise ajal oli Ukraina euroobligatsioonide tulusus järelturul 70%.

«Standard & Poor'si hinnangul on mõlemal puhul tegemist kohustuste rikkumisega, sest uued võlakirjad on tunduvalt pikema tagasiostmise tähtajaga ning vanadest võlakirjadest tunduvalt väiksema tulususega.

Ehkki võlakirjade vahetamine on vabatahtlik, ei ole kodumaistel ja välismaistel pankadel muud valikut kui nõustuda ebasoodsate tingimustega, sest hilisem kohustuslik võlakirjade restruktureerimine tuleb ilmselt veelgi ebasoodsam. Välisinvestorid arvavad, et nende kaotus tuleb umbes 40--50 protsenti.

Umbes 60% investoritest on juba vabatahtlikult nõustunud oma võlakirjad ümber vahetama ebasoodsamate vastu. Kui aga keskpank ei maksa vaatamata võetud kohustustele ülejäänud investoritele välja täitunud tähtajaga võlakirju, siis on investoritel põhimõtteliselt õigus Ukraina kohtusse kaevata. Kuna lähiajal saab täis veel 1,5 mld dollari väärtuses Ukraina euroobligatsioonide tähtaeg, siis satub Ukraina paratamatult veelgi suurematesse raskustesse. INTERFAX-BNS-FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing