5. oktoober 1998 kell 22:00

Poliitikud rahapoliitikas kinni

Firma Saar Poll täna avalikustatav reitingu-uuring näitab, et riigikogu valimistel ei saavuta ükski erakond ega valimisliit sellist edu, mis võimaldaks teha radikaalseid muudatusi riigi valitsemises. Praegune Koonderakonna ja Maarahva ühenduse valitsusliit kogus uuringus oma võimalike toetajatega sama suure poolehoiu kui ühinenud opositsiooni erakonnad.

Krooni devalveerimine on pigem võimalik Koonderakonna ja Maarahva ühenduse valimisliidu võidu puhul riigikogu valimistel, sest paljud valitsusliidu poliitikud kõhklevad krooni kursi hoidmise vajalikkuses. Äripäeva telefoniküsitlus poliitikute seas tõi ilmsiks, et enamik erakondi pooldab riigi raha pumpamist raskustes kommertspankadesse ning krooni kursi hoidmist iga hinna eest.

Valitsusliidus juhtohje hoidvad Maarahva erakond ja Koonderakond ei poolda devalveerimist. «Kuigi põllumehele oleks devalveerimine lühiajaliselt kasulik, ei poolda ma rahapoliitika muutmist enne Euroopa Liiduga ühinemist,» ütles Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar.

Maaliit ning Pensionäride ja Perede liit peavad devalveerimist majanduse tervendamiseks vajalikuks. «Majandusolukorra halvenemine toob devalveerimise päeva üha lähemale,» ütles Maaliidu esimees Arvo Sirendi.

Praegune valitsusliit toetab Eesti Panga nõukogu Forekspanga ülevõtmise otsust. «Mina usun, et Eesti Panga nõukogu otsus põhines analüüsil ning neil on kindel plaan Forekspank näiteks MeritaNordbankenile edasi müüa,» ütles Koonderakonna peasekretär Ants Leemets.

Reformierakond, Isamaaliit, Mõõdukad ja Keskerakond seisavad kindlalt devalveerimise vastu, kuid arvamused kommertspankade toetamise osas lähevad lahku. Reformierakonna esimees Siim Kallas ja keskerakondlane Liina Tõnisson ütlesid, et neil pole küllalt informatsiooni, et Forekspanga natsionaliseerimist hinnata.

Mõõdukas Eiki Nestor ütles, et kiidab Forekspanga ülevõtmise heaks, sest usaldab keskpanga nõukogu. Andrus Villem Isamaaliidust seevastu kinnitas, et Isamaa ei lepi kommertspanga upitamisega riigi raha abil.

Uuringufirma juht Andrus Saar ütles, et valimiste järel võib praegune majanduspoliitiline stagnatsioon süveneda, sest jõuliste liidrite ja selgelt eristuvate valimisprogrammide puudumise tõttu jääb avalikkuse toetus erakondadele kesiseks. Erakonnad moodustavad valitsusliidu tõenäoliselt võimuambitsioonidest, mitte majanduspoliitilistest seisukohtadest lähtudes.

Hetkel kuum