19. november 1998 kell 22:00

Maa hinna samaks jätmine pole jõulukink

Väide, et tegemist on riigipoolse kingitusega sobib ehk valimiskampaaniasse, aga mitte asjalikku teksti. Tegelikult ei ole riik suutnud ametnikke ja eriti omavalitsused oma ametnikke piisavalt tööle rakendada ja oli vaja ära hoida ilmne korruptsiooni koht. Detsembris oleksid suutnud maa erastada lõpuni need, kes oleksid ametnikega «eriti hästi läbi saanud». Kuna riik ei suutnud oma rolli täita, on tegemist endale tuha pähe raputamisega -- vabandage, olen süüdi, ei jõudnud ülesannet täita.

Teine põhjus on majanduslik mõõn. Praegu ei olnud õige aeg hakata raskustes vaevlevaid ärimehi veel kord pigistama, pealegi ei olnud paljud neist ise tekkinud olukorras süüdi. Praegu oli vaja äritegevust toetada. Loodan, et maa erastajad ei hakka kahte aastat ootama, vaid viivad erastamise kiiresti lõpuni.

TOPi 18hektarise teenindusmaa ja paljude teiste hoonete juurde maa erastamisel tuleks linnal/vallal väga tõsiselt kaaluda, milline peab ikkagi olema teenindusmaa suurus. Olen kindel, et sageli on need põhjendamatult suured ja neid võib vaadelda kui äriideed -- maa hind tõuseb lähema kahekümne aastaga nelikümmend korda. Kui linn teeb seda maamaksu saamise soovist, on tegemist väga lühinägeliku ja rumala otsustusega. Võimalik on ka siin teenindusmaa määramistel näha korruptsiooni võimalust. Linnal tuleks tõsiselt mõelda ja mitte liiga palju maad erastada hoonete juurde ja seda ka mitmekorruseliste elamute juures. See läheb hiljem linnake väga kalliks maksma.

Lõpetuseks üks täpsustus. Maa ettemaksu saavad tasuda inimesed elamumaa erastamisel 2000. a. 1. detsembrini mitte käesoleva aasta lõpuni nagu väitis artikkel.

Hetkel kuum