13. detsember 1998 kell 22:00

Ericssoni mull lõhkes

Neljapäeval odavnes Ericssoni aktsia ligi 17%, jätkates langust ka reedel.

Ericssoni teade, et kontserni neljanda kvartali tulemused jäävad turu ootustest 15--20% madalamaks, lõid uuesti vankuma investorite usu telekommunikat-

sioonisektori aktsiate vastu.

Alles septembris andsid kasumihoiatuse Prantsuse Alcatel, Kanada Nortel ning Hollandi tarbeelektroonika kontsern Philips. Kõhklused süvenesid ka mobiilside sektoris, tõmmates alla USA Motorola ja Soome Nokia aktsiad.

Kannatavad ka Ericssonile allhankeid tegevad firmad, nagu Soome Elcoteq, kelle käibest moodustavad Nokia ja Ericssoni tellimused 76%.

Ericssoni teatel jääb firma neljanda kvartali kasum turu loodetud 7,5 miljardist Rootsi kroonist madalamaks, tõenäoliselt 6 miljardi krooni piiresse. Põhjuseks on nõudluse vähenemine Aasias ja Ladina-Ameerikas ning maailmamajanduses valitsev üldine ebakindlus.

Veel oktoobris väitis Ericsson, et kasumihoiatust ei tule. Lähimaks kaheks-kolmeks aastaks ennustati üle 20%

kasvu, eelkõige Interneti ja mobiilside vallas.

Alles kaks nädalat tagasi teatas kontserni juht Sven-Christer Nilsson, et firmal ei ole plaani töötajate arvu vähendada. Nüüd korraga teatati 10 000 töökoha koondamisest.

Analüütikute sõnul on aprillis Lars Ramqvistilt kontserni juhtimise üle võtnud Sven-Christer Nilsson vastakate avaldustega oma reputatsiooni tugevasti kahjustanud. Sarnane usalduskriis tekkis kolm aastat tagasi ka Nokia kontserni juhi Jorma Ollila vastu, kes saab alles tänavu väita, et aktsia kurss on õigel tasemel taastunud.

Erinevalt Ericssonist pole Nokial kavas prognoose kärpida -- Nokia ootab ka tuleval aastal 25--35

protsendilist kasvu.

Vahetult enne kasumihoiatust oli Ericssoni aktsia taastanud ligi 80% sügiseses börsikrahhis kaotatud väärtusest. Oma osa selles oli Nokia aktsia tugeval tõusul, mis vedas kaasa ka Ericssoni aktsia hinna. Viimasel ajal hakkasid analüütikud juba kõnelema sellest, et Nokia aktsia on lae saavutanud, ning soovitasid osta Ericssoni aktsiaid.

Sellel aastal on aga Ericssoni kasumimarginaalid mobiiltelefonide osas järjest vähenenud. Analüütikute sõnul võtab Ericssoni uute mudelite turuletoomine liiga kaua aega -- 18--24 kuud -- ning need on kiireima juurdekasvuga turusegmendi -- naised ja pensionärid -- jaoks liiga kallid.

Autor: DI

Hetkel kuum