8. aprill 1999 kell 22:00

Äri Ukrainaga pärsib partnerite usaldamatus

Niinepuu tutvustas Ukraina olusid majandusministeeriumis ettevõtjate organisatsioonide esindajatele. Niinepuu sõnul tuleb ukrainlastega majandussuhteid looma hakates kõigepealt ise kohale minna ja partnerite tausta kontrollida. «Liigne usaldus on mõnelegi ettevõtjale tõsiseid probleeme tekitanud,» lausus ta. 50 mln elanikuga Ukrainas on usaldusväärseid firmasid mõnel hinnangul sajast kümme, lisas Niinepuu.

Samas märkis Niinepuu, et ettevõtjad peaksid Ukraina turgu vaatama perspektiivitundega. «Esimeste ebaõnnestumiste järel ei tasu meelt heita, sest kui vaeva näha, on ukrainlastega tulusa äri ajamine täiesti võimalik,» ütles ta. «Ukrainas on äritegevuseks palju huvitavaid ja meie ettevõtjate poolt veel avastamata võimalusi, nagu odav tööjõud või võileivahinna eest müüdavad tehasehooned.»

Rakvere lihakombinaat müüb Ukrainasse praegu umbes 60 tonni toodangut kuus, mis moodustab ettevõtte ekspordist kolmandiku. Kombinaadi äridirektor Andrus Sonts ütles, et umbes aasta tagasi müüdi Kiievisse 280 tonni kaupa kuus, kuid nüüdseks on sealne majanduskliima halvenenud. «Turu ostujõud on väga madal. Seejuures on kohaliku toodangu hinnatase umbes kolmandiku võrra meie omast madalam,» ütles Sonts. Rakvere lihakombinaat nõuab oma Ukraina turustajatelt ettemaksu.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum