19. aprill 1999 kell 22:00

Millised aktsiad on praegu teie jaoks atraktiivseimad?

Telekom jääb ilmselt sellesse suurusjärku, kus ta täna on. Vähemalt kuigi suurelt ta ei kõigu. Pankade aktsiad siin võib-olla tõusevad, mõnel ettevõttel ka.

Aga mingeid suuri hüppeid küll ei tohiks tulla, ei üles- ega allapoole. Pangad tõenäoliselt ongi praegu kõige atraktiivsemad. Kaks suurt panka on minu arvates ikkagi täiesti stabiilsed olnud. See vastastikune nügimine ei tähenda tegelikult midagi.

Eks nad tasahilju liigu üles-alla. Aga aktsiahindade suurusjärgud jäävad ikka tükiks ajaks samaks.

Kindlasti on kõige atraktiivsem Telekomi aktsia, mille hind, just veerand tundi tagasi vaatasin, oli 106 krooni . Ja selle hinna juures kindlasti tasub Telekomi osta. Kui on muidugi vaba raha.

Teiste aktsiate koha pealt ma oleksin ettevaatlikum. Ka see kasum, mida Hansapank näitas, oli ikkagi suhteliselt väike. Ja ma ei usu, et pankade aktsiad praegu tõuseksid.

Kindlasti ei soovita ma osta Tallinna farmaatsiatehase aktsiaid -- tema kahjum oli suurem kui käive.

Nii et eelkõige Telekom. Ja kellel on Telekomi aktsiad olemas, soovitan hoida. Sest hind läheb üles varsti.

Minu meelest on liideraktsiad Telekom ja Hansapank oma suurema tõusu aasta alguses suurte kasumite ootuses ära teinud. Niisiis oleks suurem tõusuvõimalus mahajääjatel -- Ühispangal, Optival, kui pangandussektorit vaadata. Aga kõik sõltub sellest, kuidas nad suudavad raha teenida. Ühispangal on ühinemisjärgne situatsioon ikkagi probleeme täis.

Sellist, nagu on olnud näiteks Merko aktsia, mis on aasta algusest teinud huvitava tõusu, mina ei näe.

Liideraktsiad teevad oma normaalse 10--20% tõusu aasta lõpuks, kui nende kasuminumbrid on väga ilusad. Pigem tuleb väike ja stabiilne tõus teisel poolaastal. Aga seda, et keegi üllataks väga ilusate numbritega, ei usu hästi. Esimene poolaasta on ikka selline haavade lakkumise aeg, kõik loodavad, et pärast suve hakkab majandus elavnema.

Telekom, Hansapank. Ja kui kuulata välismaiste nõustajate ettepanekuid, siis peaks Eesti investorid suunama oma vaba ressursi portfelli tasakaalustamiseks ka välisturul liikuvatele aktsiatele.

Norma on tööstussektoris kindlasti selline, mida tasub portfellis hoida. Mul on erinevaid aktsiaid küll portfellis väga palju, aga see vana koosseis on jäänud selle tõttu, et aktsiad on lihtsalt valel ajal soetatud ja kahju on neid kahjumiga maha müüa.

Niisiis Hansapank, Telekom ja tööstusest Norma. Kolmene edetabel. Esimesed kaks on pikalt ees, aga Norma on Eesti turult kõige tõhusam.

Hetkel kuum