Andres Reimer • 25. aprill 1999 kell 22:00

Vallo Toomet kindlustab Sarapi ametist vabastamise

Jürgenson vabastas avalikult Sarapi kaitseks välja astunud teede- ja sideministeeriumi kantsleri nõuniku Väino Soonikese Tallinna Sadama nõukogu liikme kohalt reedel.

Tundmatuks jääda soovinud allika sõnul saavutas Jürgenson Vallo Toometiga reedel kokkuleppe Sarapi vastu hääletamiseks. Väidetavalt on kolm täna nõukogu istungist osa võtvast kuuest liikmest Sarapi vabastamise vastu, kuid tulemuse otsustab vabastamist toetava nõukogu esimehe Tarmo Rubeni hääl.

Toomet ütles reedel, et ta sai ministeeriumist dokumendid Sarapi vabastamise üle otsustamiseks, millega tutvub kuni nõukogu tänase kokkutulemiseni. Toomet ei avaldanud, kuidas ta hääletab.

Toomet tegutses varasemal töökohal välisministeeriumis transiidikomisjoni koosseisus.

Soonike ütles, et tema ei ole näinud ühtegi dokumenti, mis tõestaks vajadust Sarap enne tähtaega vabastada. «Mina oleksin hääletanud Sarapi jätkamise poolt,» lisas ta. Soonikese otsene ülemus, teede- ja sideministeeriumi kantsler Ruth Martin on Enn Sarapi elukaaslane.

Jürgenson teatas eelmisel nädalal, et ta kaasab Tallinna Sadama nõukogusse ettevõtjate organisatsioonide esindajad.

Kaubandus-tööstuskoja poolt sadama nõukogusse soovitatav Haapsalu KEKi aktsiaseltsi peadirektor Koit Uus ütles, et Sarapi vabastamine on õigustatud, kui ettevõte pole piisavalt hästi arenenud või juhatuse esimees pole töötanud omaniku huve silmas pidades. «Praegu minu käsutuses olev info ei anna alust Sarapit kummaski patus süüdistada,» ütles Uus.

Ka tööstuse ja tööandjate keskliidu tegevdirektor Henn Pärn avaldas eelmisel nädalal kahtlust Sarapi vabastamise otstarbekuses.

Kaubanduskoja juhatuse esimees Toomas Luman ütles, et Sarapi vabastamisest tähtsam on uue juhi leidmine. «Tuleb korraldada avalik konkurss, et ei jääks kahtlusi tumedates tehingutes,» lisas ta.

Sarap ütles, et nõukogu võimalik otsus tema ametist vabastamiseks on ebakorrektne, kuid seaduslik. «Tavaliselt valmistab juhatus nõukogule materjalid ette, kuid mind pole isegi nõukogu koosolekule kutsutud,» ütles Sarap.

Jürgenson taotleb Sarapi vabastamist, sest süüdistab teda Tallinna Sadama ebapiisavas arengus ja ettevõttele kahjulikes tehingutes.

Hetkel kuum