5. mai 1999 kell 22:00

Mobiilse andmeside mitu võimalust

Uuemad mobiiltelefonid võimaldavad lisaks rääkimisele ka andmesidet, fakside saatmist ja vastuvõtmist. Samuti lühisõnumi teenuse abil elektronkirjade saatmist ja vastuvõtmist, kui telefoni kasutaja tellib GSM-operaatorilt juurde vastavad lisateenused.

Mobiilitootjatelt on lisandunud uusi mudeleid ja lisavarustust, millega on kergem rahuldada kasutaja vajadusi andmeside järele. Samuti on toodete nimekirja lisandunud mobiiltelefoni ja pihuarvuti hübriidid, kommunikaatorid.

Algselt sai GSM-mobiiltelefoni ühendada arvutiga ainult PC-kaardi abil. Tänaseks on lisandunud infrapunaliides (IR) ning kaabliga ühendamise võimalus arvuti COM-porti.

IrDA on ühendus, mis liidab endaga üle 150 firma maailmas, kes toodavad riistvara ja tarkvara arvutitele, mis vastavad IrDA andmeedastusstandardile.

Ericssoni mudelitest sisaldavad sisseehitatud modemit ja IrDA-liidest Ericsson SH 888 ja I 888. Nimetatud telefonide standardkomplekt sisaldab ka tarkvara telefoni ühendamiseks arvutiga. Teistele Ericssoni mudelitele, mis kuuluvad 600/700/800 seeriasse, pakub Ericsson PC- kaardi komplekti DC 23 Mobile Office või DI 27 infrapunamodemi komplekti, mis ühendatakse mobiiltelefoni põhja külge. Mõlemad komplektid sisaldavad Mobile Office Suite 1.0 tarkvara, mis on ühilduv Windows 95 ja Windows 98 keskkonnaga.

Selle aasta lõpul peaks Ericssonilt saabuma müügile mudel R 380s, mis töötab nii GSM 900 kui ka GSM 1800 võrgus ja tugineb uuel WAPprotokollil. R 380s sisaldab endas mobiiltelefoni, sisseehitatud modemit infrapunaliidesega ning võimaldab e-kirjade ning SMS-lühisõnumite saatmist ja vastuvõttu. Lisaks on sellel mudelil veel aadressiraamat ja kalender.

Nokia tõi selle aasta alguses müügile uue telefoni Nokia 9110 Communicator, mis on edasiarendus vanemast mudelist Nokia 9000. Nokia 9110 on liikuva inimese büroo, sest lisaks rääkimisele (kaasa arvatud käed-vabad võimalus) sisaldab see Interneti sissehelistamise võimalust, fakside saatmist ja vastuvõtmist ning e-kirja saatmist ja vastuvõtmist. Kui kasutajal on olemas infrapunaliidest omav printer, on võimalik vastuvõetud sõnumid ja faksid välja printida.

Nokia 9110 abil on digitaalsete fotoaparaatide Casio QV 7000 või JVC GCS1 kasutamisel võimalik edastada fotosid faksi või elektronkirja teel. E-kirjas pannakse pilt jpg- failina kaasa.

Nokia 3110 ja 8110 ning 8110i mudeleid saab arvutiga ühendada Nokia tarkvara Data Suite ver. 1.0 abil, kasutades ühenduskaablit arvuti COM-porti. Nokia 5110, 6110 ja 6150 saab ühendada analoogselt eelnevaga, ainult tarkvarana peab kasutama Nokia Data Suite ver. 2.0.

Peale andmeedastuse ja faksiprogrammide kasutamise võimaldab Nokia Data Suite saata ja vastu võtta SMS-lühisõnumeid, redigeerida telefoni mälus või kaardimälus olevaid nimesid ja numbreid. Nokia Data Suite 2.0 võimaldab kasutada ka infrapunaliidest ühendamaks arvutit mudelitega Nokia 6110 ja 6150, kuid seda arvutiga, mis töötab Windows 95/98 keskkonnas.

Autor: Heigo Ensling

Hetkel kuum