13. september 1999 kell 22:00

Eesti Telekom järgmise aasta märtsiks müüki!

Eesti Telekomi erastamist nõustanud investeerimispank N. M. Rotschild & Sons tunneb jätkuvat huvi Tallinna börsi esifirma vastu. See on tagasihoidlike käivete ja langevate hindade juures märkimisväärne positiivne areng.

Äripäev teeb ettepaneku haarata võimalusest kinni ja erastada Eesti Telekomi ülejäänud aktsiad nn Vare skeemi järgi, näiteks emissioonihinnaga 85 krooni aktsiast.

Eesti Telekomi eest saadava rohkem kui kolme miljardi krooniga on võimalik ja vajalik käivitada kolm olulist reformi: pensioni-, haldus- ja ettevõtte investeeringute tulumaksust vabastamise reform.

Nendel reformidel ei ole alternatiivi, see on ammugi selgeks vaieldud. Et reformid oleksid minimaalselt valulikud, tuleb üleminekuperioodil leida reformidele rahaline kate, kuna igasugune muudatus algul suurendab kulusid. Seetõttu on aeg Telekomi lõpliku erastamisega teha julge otsus ja seada Eesti tulevik järjele.

Idee vastuväited seonduvad vastuseisuga raha paigutamisele Saksamaale stabilisatsioonireservi, kus see teeniks madalaid protsente. Et riik läheb laisaks, kui tal on ühekordselt liiga palju vaba raha käes. Samal ajal teeniks riik Telekomist püsivat kopsakat omanikutulu. Ent arvutades riigi aastase omanikutulu ca 200 miljonit krooni aastaseks protsendiks, ei saa me enamat kui 6%. Pealegi läheks raha suurelt jaolt siseriiklikusse käibesse, kasvõi pensionide maksmiseks praegustele pensionäridele, kuna töölkäiv rahvas peab hakkama raha pensionifondi koguma. Aga kahekordne koormus käiks maksumaksjal lihtsalt üle jõu.

Kui riigil kaob kontroll monopoli üle, võib see kaasa tuua uue hinnatõusu, mida oleks kõige vähem vaja. Ent kontsessioon laguneb aastast 2001 iseenesest. Juba praegu kogunevad turule uued tegijad, kes ainult ootavad tärmini kukkumist, et oma teleteenuste paketiga välja tulla.

Eesti on põhimõtteliselt veendunud erastamise vajalikkuses, st riigi osa vähendamises. Seega pole otsuse edasilükkamine praeguste võimaluste ja vajaduste juures põhjendatud.

Et Telekomi emissiooniprospekti järgi saab aktsiaid kõige varem müüa järgmise aasta 2. märtsil, siis on praegu just paras aeg teha ettevalmistusi. Kevadeks oleme jõudnud majanduskasvu faasi ja huvi Eesti vastu suureneb veelgi. Ja lõpuks veidi retooriliselt: kas riigile on vähem riskantne hoida enda käes turujõudude meelevallas olevat aktsiaportfelli või alustada paljude hädavajalike reformidega?

Hetkel kuum