23. oktoober 2000 kell 22:00

Börsi aktsiad tuleb muuta kaubeldavaks

Äripäeva arvates tuleb Tallinna väärtpaberibörsi aktsiad noteerida börsil ja börs peab hakkama omanikele kasumit teenima.

Eesti aktsiaturg on madalseisus. Ettevõtted ei vii lisakapitali hankimiseks oma aktsiaid börsile. Emitentide vähesus on üks põhjus paljudest, miks inimesed ei investeeri oma sääste aktsiatesse ja eelistavad madala tulususega pangahoiust. Sellest surnud ringist väljamurdmine sõltub eeskätt Tallinna börsist enesest.

Praegu on börs kasumit mittetaotlev ettevõte, mis kuulub pankadele ja maaklerfirmadele. Pankade ja maaklerite huvid ei lange aga tihti kokku väikeinvestori huvidega. Näiteks ei ole väikeinvestori huvides uue väärtpaberiseaduse valmimise venimine, kõrged väärtpaberitehingute teenustasud. Samuti T+3 reegel, mille kohaselt laekub müüdud aktsiate eest raha investori kontole alles kolme pangapäeva pärast. Praegune kauplemiskord võimaldab maakleritel turuga manipuleerida, kasutades enda või oma sõprade-tuttavate firmasid.

Kui lisada siia veel nõrk PR-tegevus uute ettevõtete börsile meelitamisel ning börsile omistatud kasiino-maine ümberlükkamisel, siis ei olegi praegune Eesti aktsiaturu ebapopulaarsus üllatav.

Mida on börsi pankadest ja maaklerfirmadest omanikud ning tegevjuhid teinud atraktiivsuse suurendamiseks? Veebruaris hakkas kehtima väärtpaberituru seaduse muutmise seadus ning möödunud nädalavahetusel toimus esinduslik ning kindlasti börsi maine paranemisele kaasa aidanud mess Rahakompass 2000.

Äripäeva ettepanekus on ebakõla, ütlevad meie oponendid. Pannes börsi kasumit teenima, teeme karuteene väikeinvestoritele, kelle huvides see samm justkui oleks. Börsi kasum sõltub teenustasudest ja kui börsiomanike eesmärk on teenida kasumit, siis hakkavad teenustasud tõenäoliselt tõusma.

Tegelikult võib juhtuda hoopis vastupidi. Aktsiate soetamine ja müümine muutub odavamaks, et nii meelitada rohkem inimesi börsile. Omanikel tekib huvi muuta börs efektiivsemaks ja läbipaistvamaks, muutes praeguse kauplemissüsteemi internetipõhiseks, mis puhul maaklerid ei pea enam tehinguid telefoni teel kokku leppima.

Pangadeposiitide mahu kiire kasv ning aktsionäride ja börsiettevõtete arvu vähenemine näitab, et börsi omanikud ja tegevjuhtkond ei ole väärtpaberituru atraktiivsuse suurendamisel tõhusalt tegutsenud. Seega on vaja muutusi ja esimeseks sammuks peab olema börsi muutmine tavapäraseks ettevõtteks, mille omanikud soovivad kasumit teenida. See tähendab, et börs muutub omanikukesksest ettevõttest kliendikeskseks ning pankade ja maaklerite huvid jäävad tagaplaanile.

Hetkel kuum