Ülo Toomsalu • 16. november 2000 kell 5:58

Jalakäijat üle sõudutee mitte lasknud juht jäi kohtus kaotajaks

Riigikohtu pretsedenti loov otsus autojuhti reguleerimata ülekäigurajal jalakäija üle tee laskmatajätmise eest trahvida annab politseile tulevikus suurema võimaluse võita kohtus protsesse, kus juht vaidlustab talle määratud karistuse, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikohus tühistas Tallinna ringkonnakohtu juunis tehtud otsuse, mille kohaselt määras liikluspolitsei tallinlasele Viktor Skripkole 200 krooni suuruse trahvi alusetult. Politsei määras Skripkole trahvi, sest ta ei andnud Smuuli teel reguleerimata ülekäigurajal jalakäijatele tee ületamise võimalust.

Ringkonnakohus põhjendas mehe trahvist sellega, et jalakäijad seisid ülekäiguraja kõrval kõnniteel ja kuna nad polnud veel sõiduteele astunud, võis seda mõista, et nad ei soovigi teed ületada.

'Otsus loob pretsedendi eelkõige seetõttu, et varem on politsei kohtus kõik sarnased juhtumid kaotanud ja autojuht on trahvi maksmisest pääsenud,' ütles Tallinna liikluspolitseid kohtus esindanud Indrek Sirk.

Riigikohus leidis, et ringkonnakohtu seisukoht oli ebaõige, kuna liikluseeskirja kohaselt saab ülekäiguraja tsoonina käsitleda mitte ainult sõiduteed, vaid ka osa kõnniteed.

Viktor Skripko sõnas, et vaidlustas trahvi põhimõtte pärast. 'Ma ei loonud liiklusohtlikku olukorda ja ei näe trahvi määramiseks põhjust,' rääkis ta. 'Sõitsin vöötrajalt üle siis, kui kaks jalakäijat kõnniteel omavahel vestlesid. Kas ma pidanuks ülekäiguraja ees siis nii kaua seisma, kuni nad jutu lõpetavad ja üle tee kavatsevad minna?'

Hetkel kuum