Kaja Koovit • 4. detsember 2000 kell 22:00

Optiva hoius tulusam kui kvaliteetvõlakiri rohkem

Optiva Pank maksab 6- ja 12kuulisele tähtajalisele hoiusele vastavalt 5- ja 6,25protsendilist intressi. Saadav tulusus on suurem, kui raha sama tähtajaga kvaliteetsetesse ehk Skandinaavia kõrge reitinguga pankade võlakirjadesse investeerides.

?Viimase investeerimisotsuse langetamisel selgus, et ühesuguseks tähtajaks oli raha kasulikum paigutada Optiva Panga tähtajalisse deposiiti kui Hansapanga vahendatavatesse kvaliteetvõlakirjadesse,? ütles Äripäeva Kirjastuse finantsdirektor Toomas Truuverk.

Hansabank Marketsi finantsturgude divisjoni direktor Ülo Kallas möönis, et Optiva maksab kõrgemat intressi ning investeering võib osutuda tulusamaks. Tema sõnul ei ole pärast omanikevahetust mõtet rääkida Optiva Panka raha paigutamisega kaasnevatest suurematest riskidest. Sellele vaatamata soovitas Kallas raha paigutamise otsuse langetamisel kaaluda kõiki võimalusi.

Kallas märkis, et võlakirja eeliseks deposiidi ees on likviidsus. Kui tähtajalise hoiuse katkestamise eest tuleb maksta, siis võlakirja võib alati enne lõpptähtaja saabumist maha müüa. Lisaks intressile võib õnnestuda võlakirja eest müümisel ka kõrgemat hinda saada.

?Kui võlakirjad teenivad rohkem või sama palju kui deposiit, on kasulikum paigutada raha võlakirjadesse,? ütles Ülo Kallas.

?Baltimaade turg on võlakirjade poolest vähelikviidne,? ütles investeerimispanga Suprema peaanalüütik Veikko Maripuu. Ta märkis, et majanduskasv ei ole toonud võlakirju märkimisväärselt turule juurde, küll aga kasvavad kiire tempoga hoiused.

Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktori Sven Kunsingu sõnul tasub raha kõrgema tulususega hoiustele paigutada vaid juhul, kui on kindel, et ettevõttel raha hoiustamisperioodi kestel tarvis ei lähe.

Kunsing märkis, et kommertspangad ei ole huvitatud võlakirjade väga kõrge tootlikkusega müümisest, sest võlakirjad on vahend ka nende endi likviidsuse paremaks juhtimiseks.

Optiva Pank maksab hoiustele teiste kommertspankadega võrreldes kõrgemat intressi. Mida pikemaks ajaks raha pangale usaldada, seda suuremaks lähevad intressikäärid teiste pankadega võrreldes.

Aastase tähtajaga deposiidile maksab Optiva Ühispangast 0,55 protsenti ja Hansapanga poolt makstavast 0,75 protsenti kõrgemat intressi.

Kallas prognoosis, et mõne aja pärast langetab ka Optiva Pank oma hoiuseintresse.

Hetkel kuum