Greenspan rabas turge

Tõnis Arnover 05. jaanuar 2001, 00:00

Esimest korda pärast 1998. aasta Aasia ja Venemaa finantskriisi ei teinud Fed intressiotsust tavakohaselt vabaturukomitee istungil. Kui isegi tollase kriisi ajal alandati baasintressi ainult 0,25%, nüüd aga 0,5%, siis näitab see asjatundjate sõnul, et USA majanduse seis on tõsine. Paljud investorid küsivad isegi, kas 0,5% suurune intressilangus ei näita paanikat ning kas USA majanduse olukord ei ole hullem, kui nad kardavad. Oma otsuses vihjas keskpank, et intresside alandamist võidakse peagi jätkata.

USA majanduskasv, mis veel möödunud aasta keskel oli aastaarvestuses 5%, oli eelmise aasta viimases kvartalis langenud 2,5 protsendile ja paljude ökonomistide arvates võib tänavu esimeses kvartalis jääda ka miinusesse.

Esmaspäevaste andmete põhjal oli detsembrikuu tootmisaktiivsus pärast 1990. aastat väikseim ning kolmapäevane statistika näitas ehitusinvesteeringute vähenemist novembris.

Ehkki finantsturud oletasid, et Fed võib jaanuaris intresse alandada, tuli intresside alandamine nii suurelt ja niisugusel hetkel neile üllatuseks. See näitab, et keskpank peab majandusseisakut täiesti reaalseks.

Briti majandusleht Financial Times nimetab USA intresside nõnda suurt alandamist õigeks, kuid riskantseks sammuks. Erinevalt 1998. aastast ei ole probleem seekord aktsiaturul, vaid USA tarbijates. Oluline on, et inimesed ei kaotaks optimismi ning et tarbimine ja investeerimine jätkuksid.

Teisalt võib intresside alandamine mõjuda liiga hästi ehk tõsta aktsiakursse ja ergutada tarbijaid suurte võlgade varal käivat osturallit jätkama. See eeldaks keskpangalt hoopis karmimat sekkumist.

Intresside langetamise hetk on ka poliitiliselt tundlik, ilmselt on keskpanga juht Alan Greenspan pidanud presidendivalmiste tõttu vajalike abinõudega liigselt viivitama.

Veidi enam kui kahe nädala pärast astub ametisse vabariiklasest president George W. Bush, kes on lubanud teha kuni 1600 miljardi dollarini maksukärpeid, mida demokraadid on jõuliselt kritiseerinud. See tooks kaasa lõdvema rahapoliitika, mis nüüdsetes majanduse halvenemise oludes võidab järjest rohkem poolehoidjaid. Täpsustades USAs Austins käival nõupidamisel, millest võtavad osa riigi tuntud firmajuhid ja presidendi majandusnõunikud, oma majandusprogrammi, on paljud George W. Bushiga nõus, et maksude kärpimine aitaks praegustes oludes majandust ergutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing