Raudtee erastamise tõkendist saab mööda

Andres Reimer 12. veebruar 2001, 00:00

Tallinna halduskohtu kohtunik Karin Kalmiste ütles reedel, et erastamisagentuur saab juriidilise trikiga tühistada Raudtee Erastamise Rahva ASi kaebuse alusel RailEstonia erastamisvõidu vaidlustamiseks 14. märtsiks määratud kohtuistungi. Erastamisagentuuri nõukogu peab Kalmiste sõnul tühistama detsembris tehtud otsuse, millega kuulutati Eesti Raudtee erastamisel parimaks pakkumiseks Põhja-Ameerika taustaga RailEstonia.

Kui agentuuri nõukogu langetab seejärel uue otsuse, mis sisuliselt kordab kohtus vaidlustatud otsust, tuleb hagejal protsessi käivitamiseks kohtu poole pöörduda uue kaebusega.

Raudtee erastamiskonkursiga seotud allikad on väitnud, et teede- ja sideminister Toivo Jürgenson kavatseb sellise käigu abil kohe järgmisel nädalal sõlmida RailEstoniaga erastamislepingu. Teede- ja sideministeeriumi ametnikud ja Jürgensonile lähedal seisvad poliitikud aga ei kinnita sellise plaani olemasolu.

Erastamisagentuur ei anna RailEstoniale ajapikendust vaatamata erastamisläbirääkimiste kohtulikule peatamisele 14. märtsini, oodates lepingut Eesti Raudtee erastamise strateegilise investoriga hiljemalt 28. veebruariks.

Kui RailEstonial pole veebruari lõpuks esitada lepingut strateegilise investoriga, alustatakse Eesti Raudtee ASi 66 protsendi aktsiate müügi läbirääkimisi teiseks tulnud Baltic Rail Service?iga, ütles erastamisagentuuri nõukogu liige Aimar Altosaar Isamaaliidust. ?Halduskohus peatas küll läbirääkimised RailEstoniaga, kuid strateegilise investori tutvustamise ja erastamislepingu allkirjastamise tähtaega saab muuta üksnes erastamisagentuuri nõukogu, milleks ma ei näe põhjust,? rääkis Altosaar. ?Olen konsulteerinud teede- ja sideminister Toivo Jürgensoniga, kes jagab sama seisukohta.? Altosaar lisas, et tema ei näe põhjust mingisuguses vormis uue otsuse langetamiseks nõukogu poolt.

Erastamisagentuuri ametnikud ei kavatse taotleda 15. veebruaril toimuval istungil agentuuri nõukogult RailEstoniaga erastamislepingu allkirjastamiseks määratud tähtaja edasilükkamist, ütles erastamisagenturi raudtee erastamise töörühma liige Katrin Kivi.

Varem oli agentuur seisukohal, et halduskohtu otsuse tõttu lükkub RailEstoniale antud tähtaeg edasi.

Kalmiste sõnul peatas tema allkirjastatud kohtumäärus erastamisprotsessis vaid Eesti Raudtee konfidentsiaalsete dokumentidega tutvumise RailEstonia poolt ja erastamislepingu allkirjastamise.

?Muid erastamisega seotud toiminguid, ka läbirääkimisi, saab agentuur läbi viia, samuti langetada otsuseid,? lausus Kalmiste. ?Kohtuvaidlus, samuti konkursi ebaõnnestumise võimalus pidid olema erastamisagentuurile võimalike lahendustena ette nähtavad, mis ei saa takistada erastamisprotsessi.?

RailEstonia avalikustab strateegilise investori 28. veebruariks ja on valmis erastamislepingu allkirjastama, teatas projekti nõustaja Joakim Helenius.

?Loodan, et RailEstonia ametlik investor teeb veebruari lõpus avalduse, milles teatab, et on Eesti Raudtee erastamisest huvitatud ja on valmis lepingud erastamisagentuuriga allkirjastama,? rääkis Helenius.

Samas lisas Helenius, et olukord, kus halduskohtu otsusega pole võimalik jätkata Eesti Raudtee tegeliku majandusliku olukorra tundmaõppimist, raskendab RailEstonia läbirääkimisi investoriga. ?Loodan, et RailEstonia on 28. veebruariks valmis erastamislepingu allkirjastama kohe, kui seaduslik olukord võimaldab.?

Tallinna halduskohus peatas kaotajaks jäänud Raudtee Erastamise Rahva ASi kaebuse põhjal RailEstonia võitjaks kuulutanud erastamisagentuuri otsuse täitmise kohtuistungini 14. märtsil.

Teisipäeval kohtub halduskohtunik Karin Kalmiste protsessi osalisega, et otsustada erastamisagentuuri ja RailEstonia läbirääkimiste jätkamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing