Võlgu müük langetas Nokia aktsia hinda 7%

Kaja Koovit 04. aprill 2001, 00:00

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja Nokia teatas eile hommikul, et varustab kolmanda põlvkonna infrastruktuuri seadmetega France Telecomi operaatorit Orange?i nii Suurbritannias, Saksamaal kui Prantsusmaal. 1,5 miljardi euro ehk 23,5 miljardi krooni väärtuses tellimuse eest tasutakse Nokiale aga alles mingil ajal tulevikus. Nokiale läheb tellimus koos finantseerimisega maksma üle 30 miljardi krooni.

Üleeile teatas Nokia, et 15,6 miljardi krooni eest antakse 3G seadmeid võlgu ka Hutchinson Whampoa?le 3G võrgu rajamiseks Briti saartel. Mobiilsideoperaatoril pole paraku seal veel ühtegi klienti.

France Telecom ja teised Euroopa telekommunikatsioonifirmad, kes 3G litsentside hankimiseks kulutasid mullu enam kui 1,5 triljonit krooni, on sundinud seadmete tootjaid jagama nendega süsteemi väljaehitamise finantsriske.

Nokia jaoks tähendab see lisariskide võtmist, mis investorites just turvatunnet ei tekita ning aktsia hind langes eile hommikul uudise peale ligi 6 protsenti. Õhtul kella viieks oli aktsia hind langenud enam kui 7 protsendi võrra 25,25 euro tasemele.

?Finantseerimiskokkulepe kustutab Nokia jaoks muidu hea tehingu sära,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg Bank of America Londoni kontori Euroopa aktsiate müügijuht Darren Windhagauer.

Windhagauer lisas, et lepe näitab ilmekalt, et Euroopa telekommunikatsioonifirmadel ei ole raha.

?Investorid on Nokia selliste riskide võtmise suhtes väga skeptilised,? lausus Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik. ?Kokkulepe tähendab sisuliselt seda, et lähed autot ostma, aga raha selleks küsid müüjalt.?

Moik tõdes, et kui aktsiaturgudel valitseks optimism, oleks avaldatud uudiseid hinnatud Nokia jaoks positiivseks ning aktsia hind oleks liikunud ülespoole, praegu valitseb turgudel paraku üleüldine pessimism.

Analüütikute hinnangul tajub seni ainsana mobiiltelefonide müügilt kasumit teeniv Nokia tõenäoliselt, et nende telefonide müügi marginaalid peavad hakkama ükskord langema, sest mobiiltelefone ei vahetata enam igal aastal uute vastu. Seetõttu ongi Nokia hakanud jõuliselt haarama konkurendi Ericssoni käest võrguteenuste turuosa.

Nokia on teatanud, et soovib saavutada 3G võrguseadmete turust 35 protsenti. Praeguseks on Nokial Bloombergi andmetel 19 lepingut, Ericssonil 28.

Analüütikute hinnangul õnnestub Nokial Ericssonilt tõenäoliselt turuosa võita, kuid investoreid teeb murelikuks hind, mis selle eest tuleb maksta. Kui aasta tagasi usuti kindlalt, et kolmanda põlvkonna mobiilside tuleb ja jääb, siis praegu ei olda selles enam nii veendunud.

Kolmanda põlvkonna mobiilsidet võib võrrelda ka GSMiga, mille püsimajäämises oli kahtlejaid palju. Tänaseks on GSM kindlalt püsima jäänud. Sama edu võib saavutada ka G3 ning sellisel juhul oleksid Nokia võetavad riskid õigustatud.

Vaatamata suurenevatele riskidele annavad investeerimispankade analüütikud Nokia aktsiale ostusoovitusi. Suurematest analüüsikeskustest soovitab vaid Morgan Stanley aktsiasse suhtuda neutraalselt.

Äripäeva analüütik Peeter Koppel märkis, et ei usu lähiajal Nokia aktsia järsku hinnatõusu. Arvestades sektori üldist ebakindlust ta sinna oma raha praegu ei paigutaks.

Aasta alguse 45,8 euro tasemelt on Nokia aktsia odavnenud ligi 45 protsenti.

?Ma usun, et Nokia aktsia hind liigub veel allapoole,? lausus Janek Moik. Millise hinnatasemeni, ei soostunud ta prognoosima. ?Pessimistlike arvamuste kohaselt kestab langus veel kogu selle aasta,? lausus ta. Moiki sõnul on kogu maailma aktsiaturud praegu väga ebakindlad ning suuri ostuordereid ei ole kuskil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing