Enne võrguseadmeid vali tööks vajalik tarkvara

12. aprill 2001, 00:00

Ettevõte, kus kasutatakse vaid mõnda arvutit, vajab samuti ?väikest arvutivõrku?. Sellise võrgu põhiülesandeks on olemasoleva riistvara ja tarkvararessursi paindlik jagamine. Ei kujuta ju praegusel ajal keegi ette, et printida saab ainult ühe arvuti vahendusel ja sinna peab dokumendi kettal viima. Viimastel aastatel on lisandunud ka interneti jagamise vajadus.

Võrgusüsteemi üles seadmise eel oleks ennekõike vaja teada ettevõtte üldist tööprotsessi, mille hõlbustamiseks soovitakse arvuteid ja arvutivõrku kasutada. Protsess ongi peamiseks märksõnaks, millest ka süsteemi puhul alustama peaks. Tuleb alustada ?pehmemast? poolest: tarkvara tingib ka vajaliku riistvara ning võrgu parameetrid, sest vastasel juhul võidakse soetada riistvara, mis ei võimalda vajalikku tööd. Olen puutunud kokku olukorraga, kus ostetakse ettevõttesse arvutid, ehitatakse võrk ja siis palutakse luua süsteem, kuid ei osata vastata küsimusele, mida tahetakse arvutitega peale hakata. Hiljem selgub, et vaja oleks läinud teist riistvara. Väikeses võrgusüsteemis ei ole mõtet kasutada vähelevinud tarkvara, kui selle käimashoidmiseks pole kohapeal IT-spetsialisti. Kui seda ei nõua mingi unikaalne tegevus või töövahend, on väikeses võrgus otstarbekas kasutada võimalikult levinud ja lihtsat tarkvarasüsteemi (tavaliselt Microsofti süsteemi- ja rakendustarkvara). Sellisel juhul suudavad kasutajad ka ise lahendada võimalikke tõrkeid.

Arvutivõrku on võimalik üles seada põhimõttel ?klient-server? või ?võrdne võrdsega?. Väiksemate võrkude puhul tuleb kõne alla ka ühe tööjaama samaaegne serverina kasutamine. Esimesel juhul on server lisaarvuti, mida võrgu kliendina ei kasutata. Keerupaarikaabel, fiiber- või raadiovõrk ? kõik nad võimaldavad võrgus sarnaselt töötada. Erinevad on kiirused: 10, 100 ja 1000 Mb/s, lisaks veel raadiovõrk 2 ja 11 Mb/s. Praktikas on väikevõrkudes levinuim keerupaari tehnoloogia, mis nõuab tähtarhitektuuri ja annab võrgule parima tõrkekindluse. Tänapäeva arvutis on sageli olemas võrgukaart või tuleb see lisada, võrgu ülesseadmiseks on tarvilik veel tööjaamade-serveri vahel luua side, ühendades need kaablite ja võrguseadme abiga. Alla 10 arvutiga pole mõtet kalleid võrguseadmeid kasutada.

Võrguks vajalikud seadmed

 • Võrgukaart (3Com, Intel, jt) hind 300-1000 krooni tükk
 • Võrguseade (3Com, Intel, jt) 8-port 10BASE-T HUB hind ca 1000 krooni
 • Kaabeldus umbes 1000 krooni töökoht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:22
  Otsi:

  Ava täpsem otsing