Muinsuskaitseametnik valvab oma büroo projektide üle

Virkko Lepassalu 04. mai 2001, 00:00

Tallinna kultuuriväärtuste ameti osakonnajuhataja Boris Dubovik on asutanud projekteerimisbüroo Stenhus. Projektid, mis on koostanud Stenhus jt projekteerimisbürood vanalinna ehitustöödeks, kogunevad Boriss Duboviku antiiksele kirjutuslauale. Seal, kultuuriväärtuste ametis, 16. sajandi palklae all peab projekt käikuandmiseks saama ukrainlase heakskiidu.

?Boris Duboviku kooskõlastuseta ei lähe sealt majast midagi välja,? ütles projekteerimisbüroo Vana Tallinn juhataja Kalli-Maia Holland.

Boris Duboviku n-ö oma firma on muinsuskaitsega tegelevate ametnike seas avalik saladus. Ühe ametniku väitel vaadati sellest mööda põhjusel, et Duboviku peetakse muinsuskaitseliselt missiooni- ja asjatundlikuks. Et aeg-ajalt korruptsioonimaiku peletada, uurivad tema loodud firma töid muinsuskaitse inspektsiooni töötajad, kes valvavad omavalitsuste, ka Tallinna linna muinsuskaitse üle.

Stenhusi võib pidada üheks tugevamaks omataoliste seas, sest firma kasutada on olnud väärtuslikem vara: info.

Lisaks linna ühe peamise muinsuskaitsja ametile kuulus Boris Dubovik äriregistri andmetel 2000. aasta 14. juunini otse ka firma juhatusse. Riigiametis on ta töötanud enda sõnul umbes 2,5 aastat.

Stenhusile jt projekteerimisfirmadele annab UNESCO kultuuripärandisse kuuluvas vanalinnas tööd muinsuskaitseseadus. See paneb vanalinna majaomanikule kohustuse tellida renoveerimiseks, ümber- või juurdeehitusteks projekt. See tuleb omakorda kooskõlastada muinsuskaitsjatega, Tallinnas linnavalitsuse kultuuriväärtuste ametiga ehk Dubovikuga.

Riigi muinsuskaitse inspektsiooni osakonnajuhataja Ülo Puustaki väitel on projekteerimislitsents 94 firmal. Neist 27, kelle hulka kuulub ka Boris Duboviku asutatud Stenhus, on võetud litsents lisaks projekteerimisele ka ehitamiseks.

?Mul pole täna selle firmaga enam mingeid suhteid,? eitas Dubovik oma sidemeid Stenhusiga. ?Müüsin ta ära.? Stenhus töötab edasi, praegu juhib ettevõtet Ants Evart.

Tuntumaid maju, mis korrastati vastavalt Stenhusis koostatud projektidele, asub Tallinna vanalinnas Toom-Rüütli 7/Rahukohtu 6.

Maja valdaja kaebas Stenhusi koos ehitusfirma, ASiga Remet kohtusse, sest tema arvates oli tehtud töö vilets. Majas asuvad Euroopa Komisjoni ametnike korterid, kes tahtsid oma 20 000?30 000kroonise kuurendi eest saada ka euroopalikke tingimusi, mitte vajuvaid põrandaid ja pähe kukkuda ähvardavaid katusekive.

Selle aasta 30. märtsi kohtuotsusest nähtub, et kohus tunnistas osaliselt süüdi Remeti ning süütuks Stenhusi, sest kehv projekteerimine ei leidnud tõestust.

Boris Dubovik ütles, et tänapäeval on kinnisvara arendamise kiirus väga suur. Välismaalastest tellijad, kes vanalinna kinnisvaraturul viimasel ajal tooni annavad, tahavad projekti võimalikult kiiresti. Nad ei taipa, et selle valmimiseks võib mõnel juhul kuluda kuid.

Praegu on projekteerimisalane turg täis, sellega tegeleb peale Stenhusi kümneid firmasid. Projekteerimisbüroo Vana Tallinn juhataja Kalli-Maia Hollandi kinnitusel on ühe projekti hind tavaliselt 4?5, harvem 10 renoveerimistööde hinnast, küündides suurte majade puhul sadade tuhandeteni. Selle ettevõtlusliigi miinuseks hindas Kalli-Maia Holland asjaolu, et sageli tellitakse küll projekt, aga selle valmimiseks on majaomanikul juba aur otsas.

Vaatamata asjaolule, et kallimatel kinnistutel maksab korteri ruutmeeter Boris Duboviku andmetel 20 000?30 000 krooni, on vanalinn muinsuskaitsjate sõnul välismaalasele ikkagi ääretult odav.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing