Martin tööpostil tagasi

Sirje Niitra 22. mai 2001, 00:00

Martin on ninanipsu teinud ka suurele osale arhiivipilte kasutavast Eesti pressist, mõtlen tema teede- ja sideministeeriumi nõudpidamiste ruumis sisse seatud ajutisse kabinetti sisenedes. Sest eelmise õhtu teleuudistes näidatud blondi kahupea asemel on kantsler Martinil nüüd punased pea ligi hoidvad juuksed. Soenguga harmoneeruv punast karva kostüüm koos punamusta kaelarätiga istub tema seljas valatult nagu alati.

Martin näitab teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja äsjast vastust BNSi järelepärimisele, kus noormees lubab talle mingisuguse koha suures ministeeriumihoones ikka leida, ja ütleb, et see ajab teda vihaseks. ?Ma õige lähen ja vaatan, mis kabinetis ta ise istub ja kui tahan, tõstan ta oma kantsleri õigusega sealt välja,? lausub muidu nii rahulik naine ärritunult. Hommikune tööletuleku leebus on asendunud tõrksusega veel teiselgi põhjusel. Nimelt ütles minister Toivo Jürgenson nende lühikesel kokkusaamisel, et tema ei saa Martinit tööle võtta. ?Selle peale ütlesin, et mind pole vajagi tööle võtta, ma juba olen tööl ja mul on selle kohta kohtu kinnitus,? ütleb Martin. Kõigele lisaks nõudis Jürgenson Martinilt lahkumisavalduse kirjutamist, millest naine muidugi keeldus.

Martin ütleb, et eelmine tööle naasmine õpetas talle mõndagi. ?Ma käitun järeleandlikult ja ajakirjanike kurvastuseks mitte dramaatiliselt,? selgitab ta. Samas tundub talle, et ministeeriumi juhtkond pole vahepeal targemaks saanud, sest käitub täpselt samamoodi kui eelmise Martini tööle ennistamise aegu aasta tagasi, hakates otsima uusi süüdistusi.

Tegelikult mõistis Martin targa inimesena ammugi, et Toivo Jürgensoniga tal koostööd ei ole ega tule, kuid ta ei saanud lahkuda nende süüdistustega, mis temast vabanemiseks välja mõeldi. Nüüd on kohus kõik süüdistused ja valed ükshaaval ümber lükanud ja Martin on saavutanud enda puhtakspesemise, mis oligi eesmärk. Ta ootab, et talle tehakse nüüd mõni väärikas pakkumine mõnes teises riigiametis jätkamiseks. Kaalumisel on ka eneseteostus poliitika kaudu, milleks on mõningaid ettepanekuid juba tehtud.

Täna arutab valitsus teede- ja sideministeeriumi kahe kantsleri olukorda juba teist korda. Kui järgida seadusetähte, tuleks nüüd hiljem tööle võetud praegune kantsler lahti lasta, kuid seda teed vaevalt keegi läheb.

Vahepeal sellesama juhtumi tarvis kohendatud avaliku teenistuse seadus lubab kantsleri vabastada ka koostöö mittelaabumise põhjendusega, kuid selleks peaks olema koos töötatud vähemalt aasta ja sel juhul peaks Martin veel kuu aega jätkama. ?Seejärel ütleks minister mulle rahulikult, et me ei sobi, mina kirjutaksin avalduse, saaksin kuue kuu palga, annaksime kätt ja suud ja läheksime sõbralikult lahku,? selgitab Eesti ainuke naiskantsler võimalikku arengustsenaariumi. Karta on, et selline variant ei sobi aga Jürgensonile, sest ministri usalduse kaotanud kantsler võiks selle ajaga ministeeriumi kõigile dokumentidele ligipääsu omades ehk liiga targaks saada.

Martin ütleb, et ei kavatse ministrile keeruka olukorra lahendamist omalt poolt lihtsaks teha, sest tema pole seda põhjustanud. ?Mina ei saa ega tahagi siin kaasa aidata, kuid ma olen avatud kõigile mõistlikele pakkumistele,? lausub ta.

Seni tutvub teede- ja sideministeeriumi kantsler Martin ministeeriumi eelarvega ja muude vahepeal temata koostatud dokumentidega ning vestleb oma pikaajaliste kolleegidega. Vaid mõned juhtkonda kuuluvad isikud ja viimasel aastal tööle võetud uued ametnikud heidavad ministeeriumi koridorides ringi liikuvale enesekindlale daamile kõõrdpilke.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing