Jüri Mõis ja Tõnis Palts ? mehed ühest mastist

31. mai 2001, 00:00

Tõnis Palts kuulis uudist, et temast võib saada järgmine Tallinna linnapea, Ameerika Ühendriikides, kus Eesti suurettevõtjad oma aastaseminari pidasid. Ärimees katkestas oma tööreisi niipea, kui Isamaaliit tegi talle ettepaneku kandideerida sellele kohale ? Isamaaliit tahab Paltsi nime pealinna volikogus üles anda juba täna.

Äripäev toetab Tõnis Paltsi kandidatuuri ? ta aitaks lahendada Tallinna võimutüli ning hoiaks Reformierakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate liidu koos.

Palts ei kuulu ühessegi parteisse (küll on ta 1994. aastast Isamaliidu majandusklubi liige). Reformierakondlasest Tallinna abilinnapea Ants Leemets arvab, et tänapäeva poliitilisse kultuuri ei saa tulla tänavalt. ?Teine asi, kui tema või näiteks Toomas Luman meile direktoriteks tuleksid,? peab Leemets sobilikumaks. Samas teeb see seik ehk mitmest poliitilisest jõust koosneva võimuliidu osapoolte toetuse saamise lihtsamaks.

Erapooletus pole veel saanud ühelegi ärimehele takistuseks poliitikasse tulekul ? alati on võimalik n-ö erakonnastuda. Nagu tegi Mõis ja ka isepäine Robert Lepikson proovis selle tembu ära. Paltski ei välista Isamaaliitu astumist.

Palts on tõenäoliselt ka selline nimi, mille puhul praegune linnapea Jüri Mõis ei kõhkle avaldust linnavolikogus lauale panemast ? Mõis ja Palts on mehed ühest mastist.

Palts, nagu Mõiski, on ärimees ? pärast Tehnikaülikooli kümmekond aastat Saare Kaluris töötanud mees asutas 1987 kooperatiivi Levi. Sellest kasvas välja telekommunikatsioonikontsern Levicom, kust said alguse Q GSM ja Tele2. Sealt ka Paltsi kogemused suure organisatsiooni juhtimiseks, mida Tallinna eesotsas vaja.

Niisiis küllalt tuntud mees äris ja ka erakondade liidrite seas ? rikkaid eestlasi, kes võiksid spondeerida poliitikuid, pole kuigi palju. Lobitöökunsti valdab Palts hästi, sellest annab tunnistust talle soodsa kaabelleviseaduse sünd. Töös linnapeana tuleb kindlasti kasuks oskus erakondadega suhelda. Tema osavust poliitilise suhtekorraldajana tunnustab ka Edgar Savisaar, opositsioonilise Keskerakonna liider. ?Oleme temaga väga head tuttavad, kes on kümneid kordi koos lõunat söönud ja mitmesuguseid linna- ja riigiasju ajanud,? kiidab ta.

Ehk õnnestub Paltsil Mõisast paremini siluda Isamaaliidu ja Keskerakonna suhteid. See on ka Paltsi taga olevate suurettevõtjate (Urmas Sõõrumaa, Aadu Luukase jt) soov. Kuid suhelda ärimehena poliitikutega ja kui poliitik poliitikutega on kaks ise asja. Viimasel juhul on suhtlustasand võrdne. Seda kogemust Paltsil pole ja polnud Mõisalgi. Siit tulevadki konfliktid. Energilised ja sihiteadlikud ärimehed pole poliitikuile meele järele kolleegid.

Nii Mõisa kui Paltsi poliitikasse tulekki on sarnane. Mõis tuli, kui Hansapank sai uued omanikud. Eile sai teatavaks, et rootslased suurendavad oma osalust Levicom Broadbandis. ?See on avaldanud positiivset mõju minu otsusele,? tunnistab Palts. ? Aga see pole takistus, pigem eelis ? võimaldab pühenduda linna juhtimisse.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing