On aeg teha valikuid

19. juuni 2001, 00:00

Eesti eristub saatusekaaslastest Ida-Euroopas kõrge internetistumise ja mobiilistumise poolest. Ainult Sloveenia, kus fikstelefonivõrgu tase on erinevalt Eestist kehvake, on mobiilside kasutajate suhtarv meist kõrgem.

Mis siis on taganud meie kiire arengu ja hea taseme? Vastus on selge: vaba turumajandusega kaasnev konkurents. Kolme täna Eestis tegutseva mobiilsideoperaatori kasutusse on eraldatud võrdsed sagedusalad, kõigi võrgud katavad enamuse territooriumist ja rahvastikust - seega on tarbija vaba oma otsuste tegemisel, valimaks operaatorit tema jaoks parima hinna ja kvaliteedi suhte või mis iganes emotsiooni najal.

Loodan ja ilmselt koos tarbijatega, et osade turuosaliste soov jagada mobiilsideturg ümber nõukogulike jõuvõtete kaudu ? st. võtame rikastelt ja jagame vaestele, teoks ei saa. Tunduks ju imelik meile kõigile, kui meie enda jaoks ehitatud majja tahaks seadusandja dekreedi toel keegi sisse kolida ja seal ilma või sümboolse tasu eest elada. Kui aga oleme ehitanud maja väljarentimiseks, on kõik maksujõulised rentnikud teretulnud.

Ei maksa telekommunikatsiooniäri müstifitseerida: ka siin peaksid maksma turumajanduse reeglid. Tavatelefoniturg on seadusandja otsusega avatud ja Eesti Telefoni poolt rajatud võrguressurssi saavad kasutada ka teised turuosalised. Loodan, et ka siin saavad hindade määramisel aluseks turusuhted mitte lobby tulemusena välja antud dekreedid.

Kui tahame Eestile jätkuvalt innovatsioonilise ja kõrgtehnoloogilise ühiskonna mainet, tuleb luua kõigile avatud ja investeeringuid soosiv keskkond, kus kiire edasiliikumine on edu alus. Mobiilside on üks väheseid valdkondi, kus uute innovatiivsete teenuste rakendumine ja kvaliteedi paranemine toimub koos hindade alanemisega ? kurioosne, aga seda tingib terve konkurents. Summad, mis tuleb investeerida kolmanda põlvkonna käivitamiseks tuleb kuskilt leida ja iga investori siiras soov on ka mõistliku aja jooksul kasumisse jõuda. Tänased kalkulatsioonid ei näita ilmselt kellelegi kiireid kasumilootusi, küll aga ei taha keegi rongist maha jääda.

Küsimusele, kas Eesti turul on ruumi neljale operaatorile, saab vastata teades, mis on uue tulija eesmärgiks. Tänaseks ei ole kaks operaatorit kolmest positiivseid majandustulemusi avalikustanud. Samas ütleb Rootsi kogemus, et positiivse tulemuse saamiseks peaks olema vähemalt 100 000 klienti.

Tuletan meelde, et meid on 1,4 miljonit, kellest kahjuks osa veel ei räägi ja osad enam ei räägi ? vähemalt mitte moodsaima tehnoloogiaga. Meie oludes on väga oluline ka inimeste ostujõud, mis kahjuks meil on veel oluliselt väiksem kui mujal Euroopas.

Juhul kui operaatorid koos terminalide valmistajatega jõuvad oma arengus sinnamaale ,et tavatarbija näeb ja tunneb uute tehnoloogiate poolt pakutavat lisaväärtust siis loodetavasti ollakse nõus ka selle eest täiendavalt maksma.

Täna soovitan ma kiirustada aeglaselt. Telekommunikatsioonisektor ja eriti investorid on peale tormilist pidutsemist jõudnud kainenemise faasi ja see on üks ebameeldiv tõdemus.Uue peo jaoks tuleb tahet ja ressursse koguda,et kõik peol osalejad uuest peost mõnu tunneks ja kui peol on mõni üllatusesineja siis miks mitte.Kõik osalejad peaksid aga meeles pidama,et arved maksab igaüks ikka ise.

Eestis kulutatakse umbes 5% SKPst telekommunikatsiooniteenustele ja see on poole suurem kui euroopa keskmine. See näitab eelkõige meie tagasihoidlikku koguprodukti, aga ka seda, et me vajame ja oskame lugu pidada kaasaegsest tehnoloogiast.

Ka riigi ja kodanike suhteid saab märksa operatiivsemalt korralda. Selleks ,et riigiga asju ajada ei pea taaskäivitama rongiiliklust ega talvel teid ehitama piisab era ja avaliku sektori viljakast koostööst ja tahtest. Erasektor on ?Vaata maailma? projektiga oma tahet ühiskonda edasi viia selgelt väljendanud. E-valitsus on tähelepanu ja kadedustki tekitanud paljudes riikides.

Olen optimistlik ja loodan, et seaduslooja arukus ja vaba turg tagab meile jätkuvalt koha kõige innovatiivsemate riikide seas. Turuosalistele ja uutele tulijatele tuleb soovida arukust investeerimisotsuste tegemisel, et nii GPRSi kui ka UMTSi rakendumisel oleks rahul nii kasutajad kui ka tegijad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing