Tiimari laiendab kaupluseketti

Andres Kärssin 20. juuni 2001, 00:00

Soome paberi- ja kinkekaupade kauplusekett Tiimari Oyj ostis eile Foorumkaup OÜ-lt Foorumi kaupluseketi, millesse kuulub kokku 22 kauplust Tallinnas, Pärnus, Haapsalus ja Jõhvis.

Samaaegselt kaupluste ostuga loovad tehingu osapooled uue ettevõtte Tiimari Baltic AS, mille aktsiatest 70% kuulub Tiimari Oyj-le ja 30% Foorumi kaupluseketi suuromanikule Aivar Minumetsale ja tema perekonnale. Minumets on nimetatud Tiimari keti juhiks Eestis.

Tiimari Oyj tegevdirektori Kim Hanslini sõnul toetab sarnase kaubavalikuga Foorumi ost ettevõtte laienemisplaane Balti regioonis. ?Tiimari kontseptsioon on seni Eesti turul hästi toiminud,? viitas ta mullu alanud koostööle Foorumkaup OÜga, kui see hakkas frantsiisi põhimõttel opereerima nelja Tiimari kauplusega. ?Lisaks sellele on Foorumil Tiimarile sobiv jaotusvõrk ja organisatsioon,? märkis ta.

Hanslin lausus, et Soomes on 90% Tiimari klientidest naised ja teismelised tütarlapsed ning samale sihtgrupile suunatult on kontsernil plaanis laieneda lisaks Balti riikidele hiljem ka Poolasse, Saksamaale, Venemaale, samuti Põhjamaades.

Osapooled ei täpsustanud tehingu hinda, Minumets lausus vaid, et on sellega väga rahul. Ta lisas samas, et kuigi hind oli kindlasti üheks müügiargumendiks, peab ta siiski olulisemaks keti edasist laiendamist tulevikus. ?Keti areng oli jõudnud niikaugele, et tundus otstarbekas asuda koostööle kellegi suurega. Lätist ja Leedust tehakse pidavalt pakkumisi, kuid oma jõududega poleks me suutnud sinna minna,? selgitas Minumets.

Seni on Foorumi kett Minumetsa sõnul kasvanud 30?50 protsenti aastas, mullu oli Foorumkaup OÜ käive 71 miljonit ning kasum ligi 2 miljonit krooni. Tiimari kaupluste omapära tõttu keti siinne juht Eestis võistlejaid ei näe. ?Foorum konkureeris kodutarbekaupade osas küll kaubanduskeskuste majapidamisosakondadega, kuid Tiimarile pole Soomes ega ka Eestis otsest konkurenti,? ütles Minumets.

Minumets lausus, et Tiimarit ei saa võrrelda toidukaubanduses tegutseva Säästumarketiga, sest tegu pole discounter-kontseptsiooniga. ?Selleks, et pakkuda väikse raha eest midagi head, ei pea see olema allahinnatud,? lisas ta, mööndes samas, et Foorum müüs küll mõnikord hinda.

Kodutarbekaupade valdkonnas on Minumets tegev veel teisegi ettevõtte kaudu ? ta omab kolmandikku Koduextra kaupluseketi operaatorfirma Olympic Invest OÜ. Praegu tegutseb Eestis neli Koduextrat, oma 1000?2500ruutmeetriste pindadega ületavad nad tunduvalt Foorumi keti kauplusi.

Minumetsa sõnul ei mõjuta muutused Foorumi omanikeringis kuidagi tema jätkamist Koduextra omanikuna. Ta lisas, et selles valdkonnas tegutsemine on näiteks võrreldav meediaettevõttega, kellele kuulub mitu erinevale sihtgrupile suunatud raadiojaama.

Küsitletud kaubandusettevõtete juhid Tiimari ostutehingu kohta palju öelda ei osanud, kuna küllaltki tagasihoidliku käibega ning Eestis mitte väga tuntud poeketti ei peetud otseseks konkurendiks. Sikupilli Prisma juhataja Liisi Jauho hinnangul huvitasid Tiimarit ilmselt kaupluste head asukohad ning laienemissoov. ?Soomes on Tiimari päris suur,? lisas ta.?Kauplusi leiab peaaegu igas väikeses linnas.?

Mullu oli Tiimari ligi 160 kaupluse käive kokku umbes miljard krooni, mis on kolm korda rohkem kui Säästumarketi keti 16 kauplusel Eestis. Jauho sõnul tuleneb väiksem näitaja sellest, et Tiimaris on keskmine ostuhind väikse kauba tõttu väga madal.

Tiimari kaupluste pind varieerub 60st 1000 ruutmeetrini ning tootesortimenti kuulub 12 000 tooteartiklit. Kauplustes müüakse hooaja- ning tähtpäevade- ja pühadetooteid. Märkimisväärne müügiosa on hobitarvetel ja paberitoodetel.

Eestis plaanivad omanikud tänavu avada veel kaks Tiimari kauplust Tartus, enamiku Foorumi kaupluste muutmisega Tiimariteks tuleb kava kohaselt ühele poole saada enne jõulumüügi algust.

Praegusest 18 Foorumi kauplusest jääb Foorumi nime all tegutsema kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:39
Otsi:

Ava täpsem otsing