Sisenemisdeklaratsioon kiirendab kauba edasi liikumist tollipiirilt

Tanel Raig 28. august 2001, 00:00

Sisenemisdeklaratsiooni (SD) võib esitada Eesti juriidiline isik (või tema volitatud isikud), kes toimetab kauba tolliterritooriumile või vastutab kauba edasitoimetamise eest. SDd ei pea esitama, kui kauba tolliväärtus ei ületa 1000 krooni.

SD esitamise õiguse saamiseks peab isik esitama kirjaliku taotluse asukohajärgsele tolliasutusele või kooskõlastatult asukohajärgse tolliasutusega mõnele teisele tolliasutusega. Taotlusel peavad olema märgitud:

 • taotleja ärinimi, registrikood, asukoha aadress ja kontaktandmed;
 • tollivõla limiidi arvestus;
 • koht (tolliterminal või hoiukoht), kus tahetakse hoida ajutiselt ladustatud kaupa.

Deklaratsiooni esitav isik peab omama tolli rahuldavat tagatist. Tagatise määramine toimub analoogselt tollitransiidi tagatise määramisega, kui kaupa tahetakse hoida tolliterminalis. Kui kaupa tahetakse hoida hoiukohas, määratakse tagatis samuti kui tolliterminali puhul.

SDna kasutatakse kaubadeklaratsiooni vormi eksemplare 6 ja 8 koos lisalehtedega. SD võib täita käsitsi ja trükitähtedega. Kui SD esitatakse elektroonselt, võib tollile kirjaliku SDna esitada andmetöötlussüsteemist tehtud väljatrüki kaks eksemplari. SD vormistamiseks on vajalikud järgmised andmed:

 • kauba kogus;
 • kauba nimetus;
 • kauba maksumus;
 • tollipunkt piiril.

Registreerimiseks tuleb SD esitada kirjalikult juba enne kauba saabumist. Üldjuhul esitab isik SD oma asukohajärgsele tolliasutusele, selle kirjalikul loal võib SD esitada ka mõnele teisele tolliasutusele. Loa kehtivusaeg on 30 kalendripäeva. Registreeritud SD kehtib 15 päeva.

Toll edastab SD piiritolliasutusele, mille kaudu isik soovib kaupa tolliterritooriumile toimetada. Piiritolliasutuses aktsepteeritakse edastatud SD kauba saabumisel. Samas määrab toll aja, mille jooksul tuleb kaup sihtkohta toimetada ning paigutab kauba puutumatuse tagamiseks veokile tolliplommid.

Pärast SD aktsepteerimist teeb toll SDst väljatrüki kahes eksemplaris. Väljatrüki üks eksemplar jääb tollile, teine isikule, kes esitas kauba ja kaubaveo saatedokumendid.

Kauba tolliterritooriumile toimetamisest kuni kaubale tollikäitlusviisi kohaldamiseni vastutab tollivõlast tuleva maksusumma tasumise eest SD lahtrisse 14 «Deklarant» märgitud isik.

SD alusel saabunud kaubale lõppdeklaratsiooni vormistamisel on vajalikud dokumendid:

 • kaubaarved;
 • sisenemisdeklaratsioon;
 • EUR, CMR (kui kaubal on kaasas);
 • transpordiarve, eriluba (kui on vajalikud).

___________________________________________

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing