Keskmisest vähem teenib 65% ja enam 35% töötajatest, mis tuleneb suures osas kõrgema palga maksjate aktiivsemast vastamisest Statistikaametile.
Lõuna?Eestis peavad inimesed Eesti keskmist palganumbrit kõrgeks palgaks, sest suur osa töötajatest teenib sellest poole vähem.
See on igas riigis nii, et keskmisest vähem teenib suurem osa elanikkonnast, rääkis Statistikaameti metoodika teenistuse osakonna juhataja Ebu Tamm. ?Seda on öelnud ka Inglismaalt pärit eurostatistikaga tegelev konsultant,? selgitas ta. Statistikute hinnangul teenib ligikaudu 35% keskmisest enam ja ülejäänud 65% keskmisest vähem.
?Keskmise ajavad üles suured palgad,? ütles Ebu Tamm. Vähem mõjutavad Ebu Tamme sõnul tulemust registri vead ja palga küsimustele mittevastanute osakaal.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mittevastanuid uuritakse vähe, kuid nende protsent võib mõne valdkonna ettevõtete hulgas ulatuda üle 50 ehk rohkem kui pooled ei vasta. Ühe audiitori vaatluse järgi on mittevastajate seas väiksemat palka maksvad ettevõtted.
Kui ei saa töödelda keskmise palga arvestuses väiksemaid palkasid maksvate ettevõtete vastuseid, mille osakaal võib olla 50 % vastanutes, siis on audiitori sõnul üsna selge, miks enamus teenib tunduvalt vähem kui statistika keskmine.
Praeguse metoodika järgi mittevastanute andmed asendatakse. Vähem kui 100 töötajaga üksuse andmed võetakse andmefailis talle eespool kõige lähemal asuva sarnase üksuse andmetes, on kirjas Statistikaameti keskmise palgaarvestuse metoodika all.
Saja ja enama töötajate arvuga andmed võetakse mittevastamise juhul eelmise perioodi andmetest.