Sirje Niitra • 5. november 2002 kell 22:00

Soome ametnike erakulud maksu all

Helsingi linnavalitsuse töötajate mobiiltelefonide kasutus erineb mõnevõrra meie omast. Näiteks on seal kasutusel nõndanimetatud city-telefonid, mis toimivad ainult linna piires ja mis jäetakse töö lõppedes linnavalitsusse. Neid kasutavad näiteks piletikontrolörid. Osa ametnikest saab tööandjalt mobiiltelefoni ja 20 eurot ehk 312 krooni palgalisa kuus erakõnede tarbeks, millelt tasub ka makse.

Paljud kasutavad ametiasjade ajamiseks üht ja pärast tööd teist telefoni, sest nii on mugavam, räägib Helsingi linnavalitsuse haldusjuht Reijo Forssander. Tema ülesandeks on kontrollida, et telefonide kasutus oleks normi piires.

Forssanderi sõnul kehtib Soomes üldiselt põhimõte, et kõik tööga seotud kulutused tasub tööandja, isiklike kulutuste pealt tuleb aga inimesel ise makse tasuda. Ta kinnitab, et ka linnapea ei tee ametitelefonilt isiklikke kõnesid. Kui mõne ametniku telefoniarve järsult kasvab, laseb linnavalitsus teha kõneeristuse ja pärib inimeselt kõnede kohta aru.

Forssander teab rääkida juhtumist, kus ühe ametniku mobiiliarve oli ühes kuus 500 eurot ehk 7800 krooni. Noormees, kel oli ta enda selgituse kohaselt olnud probleeme tüdruksõbraga, tasus nii arve kui 260 krooni kõneeristuse eest ja lubas vähem rääkida. Kui aga tema järgmise kuu arve ületas eelmist, võeti talt mobiiltelefon ära.

Sama põhimõte kehtib Soomes ka ametisõitude kohta, mille samuti hüvitab tööandja täies ulatuses. Erinevalt Eestist ei käsitleta aga Soomes tööle ja töölt ära sõitu töösõiduna ning erasõitude tegemine on range kontrolli all. Kasutusel on nii taksokaardid kui -kviitungid. Soositud on isikliku auto kasutamine ametiasjade ajamiseks, mille eest makstakse palgalisa kuni 13 000 krooni kuus, mis samuti läheb maksu alla. Sel juhul tuleb sõidupäevikusse kõik sõidud täpselt kirja panna.

Ametisõidukite puhul on aastaseks läbisõiduks arvestatud 18 000 kilomeetrit, mille sisse käivad ka erasõidud. Kui ametnik sõidab vähem, saab ta maksuametist teatud maksueelise. Välismaale ei tohi linnavalitsuse autoga sõita.

Tallinnas on kehtestatud piirmäärad nii mobiiltelefoni arvetele kui ka isikliku auto kasutamisele. Näiteks võivad linnaametnikud ametikohast olenevalt rääkida mobiiliga 600?1200 krooni eest kuus, isikliku auto kasutamise eest saada aga kompensatsiooni 3000?6000 krooni kuus pluss 2000?2500 krooni bensiini eest. Sõidupäeviku täitmist ei nõuta ja erakõnede pidamist ei kontrollita.

Tallinna linnavalitsuses avalike suhete teenistuse meediaosakonna juhataja Allan Alaküla sõnul tuleb ülekulu mobiili või auto kasutajal ise kinni maksta. ?Tean inimesi, kes räägivad töökõnesid üle limiidi ja peavad need ise kinni maksma,? lausus ta. Isikliku auto kasutajad esitavad iga kuu aruande läbitud kilomeetrite kohta, kuid see on Alaküla hinnangul rohkem formaalne protseduur.

Ametitelefonide ja -autode kasutamises korra karmistamine Alaküla sõnul praegu päevakorras pole.

Hetkel kuum