PM: Soojaärimees Tiit Veeber ehitab Tartu teist ahjupotivabrikut

20. jaanuar 2004, 08:32

Ärimees Tiit Veeber ehitab Tartusse Kuperjanovi tänava vanasse katlamajja ahjupotivabrikut.

Vabriku sisseseade pärineb Võrus kaks aastat tagasi äpardunud tehasest ning valge potisavi Saksamaalt, kirjutab Tartu Postimees.

OÜ Võrukivi nime all alustav vabrik, mis toodab glasuuritud ahjupotte, on jätk 1999. aasta septembris Võrus alustanud ettevõttele, mille idee autor oli Taivo Kersna. Võru vabrikust pärineb ka kogu Tartu tehase sisseseade: savisegamisliin, elektriline põletusahi, potikäiad ja -vormid, kõik Saksamaal toodetud.

«Võrus saab müüa, osta, vahetada ja virutada, aga tootmiseks pole sealne keskkond sobiv,» põhjendas Tiit Veeber vabriku Tartusse kolimist. «Minu kannatus katkes, kui mu oma katlakütja üritas katelt metallikokkuostus maha müüa.»

Veeberi kinnitusel tulevad tema vabriku ahjupotid nii vormilt kui sisult ainulaadsed ega võistle seetõttu teiste Eesti potivabrikute toodanguga.

Savivormid matkivad vanaaegseid reljeefseid ja maalitud ahjupotte, milliseid võib leida näiteks Eesti mõisatest. Pottide toormaterjal, valge savi, pärineb Saksamaa firmast A. Schmidt, Lehmann Co ning on kokku segatud seitsmest karjäärist kaevandatud savist.

«Olemuselt on meie ahjupotid eksklusiivsed, rahaliselt mitte,» märkis Veeber. Tema kinnitusel jääb tulevaste Tartu ahjupottide hind samasse suurusjärku Eesti teiste potivabrikute toodetavate glasuurkividega või kujuneb koguni madalamaks.

Samas saab Kuperjanovi tänava potivabriku toodang olema Veeberi väitel tavatult kvaliteetne, kuna kasutatakse parimat savi.

Tartu seni ainsa, alates 1837. aastast Puiestee tänavas töötanud potivabriku juhataja Annes Andresson väitis aga, et Eesti savil pole häda midagi, kui seda enne vormipanekut oskuslikult töödelda. Andresson ise tarvitab Laeva karjääri viirsavi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing