Diveciga seotud otsustega läheb kiireks

Anne Oja 31. märts 2004, 00:00

1997. aastal aktsiaid ja osakuid müünud ning tulu varjanud ärimeeste puhul kukub tähtaeg täna, 31. märtsil. Samal aastal käivet varjanud ettevõtete rikkumised aeguvad 30. juunil.

Maksu- ja tolliameti kinnitusel ei aegu ükski Divecist alguse saanud maksuuurimine. Viimase kuu jooksul plaanis maksuamet lõpetada 11 Diveciga seotud maksuotsust, millest 7 hõlmab ka aastat 1997.

?Maksuamet on viimasel ajal valinud rabistamise metoodika,? ütles IMG Konsultant ASi juht Ardo Ojasalu. Tema sõnul said mitmed IMG eraisikutest kliendid viimase kümne päeva jooksul maksuotsused, ilma et neile oleks tutvustatud 30?40-leheküljelist kontrollakti ja antud võimalust enda eest seista. Sellise tutvustamise ja sõna andmise kohustuse paneb maksuametile haldusmenetluse seadus. Ojasalu tunnistas, et osa IMG klientidele kiirkorras koostatud maksuotsuseid lähtub Diveci võetusest.

Ühe juhtumi puhul soovis maksuamet kontrollaktile vastust tänaseks, kuid IMG klient sai juba eile kätte maksuotsuse koos soovitusega juurdemääratud maksusumma kohe ära maksta. Maksuamet põhjendas kiirustamist pöördumatu kahju tekkimise võimalusega.

?Asja iroonia seisnebki selles, et eraisikute suhtes tohib teha ainult üksikjuhtumi kontrolli, kui eraisik ei ole füüsilisest isikust ettevõtja ega tööandja, kuid tegelikkuses kontrollib maksukeskus üksikisiku kogu tegevust kolme-nelja aasta jooksul, eriti väärtpaberitehinguid,? kirjeldas Ojasalu.

Rahandusministeeriumi maksuspetsialist Iris Põldma ütles, et maksuamet ei riku kontrollaktist loobudes seadust. Põldma selgitas, et eraisikud võivad maksuotsuse saada ilma eelneva vestluse ja kontrollitulemuste tutvustamiseta, sest maksuotsus pole neile nii siduv kui ettevõtetele.

Maksuameti juriidilise osakonna juhataja Maret Ambur kommenteeris, et maksukorralduse seadus kohustab kontrolli tulemusi tutvustama vaid ettevõtetele.

Esmaspäevase seisuga oli Diveci võetusest algatatud 517 kontrolli. 193,2 mln kroonist juurdemääratud maksust oli laekunud 75,1 mln krooni. 39 kontrolli materjalid olid edastatud politseile kriminaalasja algatamiseks summas 304,8 mln krooni.

  • Jüri Mõis, endine Hansapanga juht:
    Ei oska öelda, kui suures osas avaldas Divec mõju Eesti maksukultuurile, kuid see korrastub.

Divec näitas aga maksuametnikele skeemid kätte, mis äris tegelikult toimub. Seetõttu oletan, et Divec oli neile hea koolitusjuhtum.

  • Harri Õunapuu, endine rahandusminister:
    Eks läbiotsimine Divecis korrastas Eesti maksukultuuri kindlasti.

See kutsus inimesi korrale. Kui nimekirjad avaldati, siis muidugi oli mul seal tuttavaid, kuid ma ei ole kuulnud, et kellegil neist oleks maksuametiga pahandust olnud. Mul omal oli ka üks firma Divecist. Maksuamet pole mind kontrollinud.

Arvan, et Diveci asjade puhul lüüakse kella rohkem, kui asi väärt on. Näiteks Tõnis Paltsuga oli palju lärmi, kuid need asjad on praeguseks lõpetatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing