Rohelistega arvestamine osa ärist

Kadri Sirg 20. aprill 2004, 00:00

Ettevõtetel on otstarbekas pigem osaleda koos rohelistega tuleviku kujundamises, kui hoida kinni minevikust.

Mitmed põhimõttelised küsimused on Eestis lahendatud sisuliste aruteludeta ja seepärast on ka konfliktid kiired tulema. Kas mitme hüdroelektrijaama rajamine jõele on majanduslikult otstarbekas ja veekogu ökoloogilist taluvusvõimet arvestav alternatiivenergeetika arendamise viis? Kui rannaalade esteetiline aspekt kõrvale jätta, siis mis tulu saab ühiskond paarikümne aastases perspektiivis kinnisvaraarendusest ehituskeeluvööndis või sadade aastate vanuste puude maharaiumisest Kuressaare kindluse vallidelt, kui need muinsuskaitseobjekti ei kahjusta? Kõiki neid juhtumeid iseloomustavad puudulikult motiveeritud otsused.

Kuna rohelised on motiveeritud, peaks arendaja konflikti ennetamiseks kindlaks tegema huvigrupid ja nendega ka suhtlema. Saaremaa süvasadama ehitus on edasi lükkunud just Tallinna Sadama puuduliku suhtluse tõttu. Huvigruppide arutelu soodustas aga tselluloositehase rajamist.

Roheliste enamus on maailmavaatelt pigem idealistid kui pragmaatikud. Kuna idealistid hindavad lahtise mõtlemisega inimesi, siis on pikaajalisi ja sisulisi alternatiive pakkuval arendaja väljavaated head. Paljud roheliste pakutud ressursikasutuse või jäätmekäitluse lahendused ei ole veel tootmisel otstarbekad, majanduslikult rentaablid või turustamiseks vajalikud. Roheliste missiooni laiahaardelisusest tulenevalt ei ole arendajal alati võimalik ette näha, millise huvi eest nad seisavad. Kuid sellest ei järeldu, et tõusvate ressursi ja jäätmekäitluse kulude taustal ei ole võimalik majandustegevuses lähitulevikus kulusid kokku hoida.

Dialoog huvigruppidega, sh roheliste idealistidega, on osa majandustegevusest 21. sajandil. Demokraatlikus ühiskonnas on seadusega tagatud sõnaõigus nii Natura ala eelvalikut vaidlustavale eraomanikule kui Laguja prügila naabruses elavale inimesele.

Roheliste ja teiste idealistide märgatavus rahvusvahelisel areenil ja riikide ärivaldkonnis aga viitab, et nad on midagi enamat kui hääl kõrbes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:22
Otsi:

Ava täpsem otsing