Nokia kahvatu kvartaliaruanne paiskas aktsia langusse

Tõnis Arnover 16. juuli 2004, 00:00

Helsingi börsil oli eile enne kella üht, kui Nokia oma tulemused teatavaks tegi, loid kauplemine ja pinev ootus, vaikset pinget kruttis enne seda teatavaks saanud Sony Ericssoni oodatust parem tulemus, mis oli Stockholmi börsil Ericssoni aktsia tõusule viinud. Pool tundi pärast kvartaliaruande avalikustamist seisis Nokia aktsia Helsingi börsil üle 15% madalamal.

Aruande kohaselt vähenes Nokia käive kolme kuuga 5% ja oli 6,64 mld eurot (103,9 mld kr). Analüütikud olid turuosa vähenemiseks ennustanud 5,2%. Maksude-eelne kasum oli 1036 miljonit eurot ja kasum aktsia kohta 0,15 eurot, mis vastas ootustele.

Vaatamata sooduskampaaniatele ja hindade alandamisele, millega Nokia oli püüdnud hoida oma mobiiltelefonide müügi turuosa, oli see vähenenud veel ühe protsendi ja maandunud 31-l. Kokku müüs Nokia mobiiltelefone 45,4 miljonit, suurim kasv oli Ladina-Ameerikas ja Hiinas, kuid Euroopas müük vähenes. Kontserni mobiiltelefoniüksuse Mobile Phones käive vähenes 13% ning tegevuskasumi marginaal alanes 27,2 protsendilt 19,1-le.

Tulemusi parandas võrgusüsteeme pakkuv Networks, mille käive kasvas 6% ja tegevuskasumi marginaal oli 16,2%, kui mullu samal ajal oli see -23,6%. Tublisti ehk 24% kasvatas käivet ka kaameratelefone mänge jm valmistav multimeediaüksus Multimedia.

Kui Nokia teise kvartali tulemused vastasid enam-vähem turu ootustele, siis palju suurem küsimärk on analüütikute arvates kolmas kvartal. Et konkurendid on toonud välja rohkem uusi telefone, eriti suure nõudlusega keskmises hinnaklassis, siis on Nokial nendega järjest raskem võistelda, sest tema juunis tutvustatud uued mudelid mõjutavad müüki alles aasta lõpus. Seepärast ei usuta, et Nokia tulemus teise kvartaliga võrreldes paraneks, pigem võib see halveneda. Arvatakse, et Nokia peab turuosa säilitamise nimel jätkama soodushinnaga pakkumisi, mis tema kasumit sööb.

Nokia peadirektor Jorma Ollila ütles aruande kommentaaris, et firma jätkab valikulist hinnasurvepoliitikat ning püüab uute toodete turuletoomisega tugevdada oma konkurentsivõimet, et suurendada turuosa. Selle tagajärjel võib mõnevõrra kannatada teisel poolaastal tulusus. Sellele vaatamata üllatas analüütikuid see, et Nokia ennustab kolmanda kvartali kasumiks aktsia kohta ainult 0,08?0,1 eurot.

Nokia Mobile Phonesi konkurent, mobiiltelefonifirma Sony Ericsson on teinud teises kvartalis pärast ühinemist parima tulemuse. Firma maksude-eelne kasum oli 1,77 miljardit ja käive 23,54 miljardit krooni, mis ületas analüütikute prognoose. Mullu samal ajal oli Sony Ericsson 1,59 miljardi krooniga kahjumis.

Sony Ericsson müüs teises kvartalis 10,4 miljonit mobiiltelefoni, mis on analüütikute ennustatust miljoni võrra rohkem ja 55% enam kui 2003. a II kvartalis. Hinnates müügiks maailmas teises kvartalis varasema 130 miljoni asemel 145 miljonit mobiiltelefoni, on Sony Ericsson suurendanud oma turuosa seitsmele protsendile, ütles firma asetegevdirektor Jan Wäreby uudisteagentuurile Direkt.

Sony Ericssoni tulemusi on aidanud parandada osaluse suurendamine 51 protsendile Hiinas tütarfirmas ning mudelite T610, T630 ja T230 müügiedu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing