Diagnostikakeskuse suurosaluse omandas veeäris tegutsenud Janek Ottis

Peeter Raidla 09. august 2004, 00:00

Kaks nädalat tagasi vormistatud tehingu tulemusena omandas Diagnostic Family nii Ida-Tallinna Keskhaiglale kui ka Lääne-Tallinna Keskhaiglale kuulunud osalused diagnostikakeskuses. 66,03% aktsiate ostuhind oli 9 244 759 krooni, nagu kinnitab väärtpaberikeskuse tehingustatistika. Järelejäänud aktsiad kuuluvad Tallinna linnale.

Ottise seos Diagnostic Familyga on üsna keeruline. Kõnealuse osaühingu ainuomanik on praeguse seisuga OÜ Novatel Baltic OÜ, mille ainuomanikuks on omakorda vandeadvokaat Eerik Entsik.

?Tegelikult olen ostu taga mina ning ostu-müügilepinguga olen avaldanud valmisolekut ka lisainvesteeringuteks,? tunnistas ülikoolis välismajandust õppinud Ottis. ?Investeerimise vajadus sõltub meie klientide ja partnerite tellitavate teenuste hulgast ja turu arengutempost.?

Kaks nädalat enne arvatavat elutehingut müüs Janek Ottis oma veidi enam kui 11protsendilise osaluse ASis Veeseadmed, mille põhitegevusalaks on vee- ja kanalisatsioonitrasside tarvikute tootmine ja müük. Aktsiaseltsi majandusnäitajad on igati soliidsed. Näiteks 2003. majandusaasta lõpetas ettevõte ligi 120 miljoni kroonise netokäibe juures 3,4 miljoni kroonise puhaskasumiga, kuid on väheusutav, et kogu vajaliku osturaha teenis Ottis aktsiate müügiga.

Kolmas diagnostikakeskuse nõukogu liige Janek ja Virge Ottise kõrval on Theo Raudsepp, kellele kuulub enamusosalus osaühingus Mammograaf, mis tegutseb juba üle kümne aasta keskusega samas turuni?is. Mammograaf avas omal ajal Eesti esimese eraröntgenikabineti ning tegeleb nüüd näiteks ka magnetresonantsuuringutega.

Raudsepp on osaline veel teiseski osaühingus Piltdiagnostika, mille laiapõhjalisse asutajateringi kuuluvad mitmed diagnostikakeskuse töötajad, teiste seas ka meie eurovoliniku Siim Kallase abikaasa Kristi Kallas.

Theo Raudsepp väitis Äripäevale, et ei Mammograaf ega ka Piltdiagnostika pole äriliselt diagnostikakeskuse ostuga seotud.

?See, kes nõukogusse valitakse, ei pea tingimata kuuluma omanike ringi,? ütles Raudsepp. ?Ega mina ka ei oska öelda, kes selle uue omaniku Diagnostic Family taga täpselt on. Mind kui spetsialisti kutsus nõukogusse Janek Ottis. Samas ei saa diagnostikakeskust ja Mammograafi pidada otsesteks konkurentideks.?

Tallinna abilinnapea Anders Tsahkna tõdes samas, et kõnelusi keskhaiglatega diagnostikakeskuse aktsiate võimaliku ostmise üle alustas läinud sügisel just Mammograaf. Lisades samas, et Janek Ottis oli ka talle nüüd reede hommikul öelnud: ostu taga on ainult tema.

Tsahkna sõnul jõudsid aktsiate müügi ettepanekud nõukogu ette keskhaiglate juhatuste kaudu, kes soovisid teenitava rahaga katta hädavajalikke investeeringuvajadusi.

?Ise arvan, et äriliselt on diagnostikakeskuse ostmine soetud riskidega. Tegu on tundliku ettevõttega,? arvas Tsahkna. ?Keskuse 23 miljoni krooni suurusest käibest langeb 8 miljonit Põhja-Eesti Regionaalhaiglale, kes on tänaseks ise soetanud endale vajalikud seadmed ning loobub peatselt keskuse teenustest. Ka Ida-Tallinna Keskhaigla ning Lääne-Tallinna Keskhaigla võivad diagnostikateenust võimalusel mujalt osta, sest turg on ju vaba.?

Tsahkna kinnitusel telliti enne aktsiate müüki audiitorfirmalt Rimess põhjalik analüüs diagnostikakeskuse kohta. ?Rimess hindas kogu keskuse väärtuseks 13,3 miljonit krooni. 66% aktsiate hinna määramisel võtsime keskuse väärtuseks 14 miljonit krooni,? ütles Tsahkna. ?Samas ei maksa unustada, et diagnostikakeskus on 9,5 miljonit krooni võlgu haigekassale ning 11,9 miljonit krooni Ühisliisingule.?

Abilinnapea väidetele vaatamata ei maksa unustada, et diagnostikakeskuse omanduses on kaks hoonestatud kinnistut Tallinnas ? vanamoodsas villas Suur-Ameerika tänavas paikneb kontorihoone ning Pärnu maantee veerel asuvas peahoones, mille juurde kuulub ligi pool hektarit maad, töötavad diagnostikaseadmed ja laborid.

Diagnostikakeskus teenis 2003. aastal ligi 9,3 miljonit krooni puhaskasumit. Janek Ottise meelest ei ületa aga keskuse tegelik kasumitootlikkus 2 miljonit krooni aastas.

?Need 9,3 miljonit krooni on arvatud investeeringute reservi, mida peab kasutama ja saab kasutada vastavalt üldkoosoleku tahtele ainult investeeringuteks. Minu enda valmisolek lisainvesteeringuteks on vastavalt ostu-müügilepingus avaldatule 11 miljonit krooni.?

Perekonnasidemeid pidi on Janek Ottis üsna tihedalt meditsiiniga kokku puutunud. Pärast ostutehingut diagnostikakeskuse nõukogusse kaasatud Janeki abikaasa Virge on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. Virge ema on aga paar aastat tagasi surnud arst ja ravitseja Luule Viilma, kes avaldas sarja ellujäämisõpikuid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing