Läti ja Leedu on kiireima majanduskasvuga ELi liikmed

Tõnis Oja 08. september 2004, 00:00

Läti ja Leedu olid teises kvartalis ilmselt kiireima majanduskasvuga riigid Euroopa Liidus. Uudisteagentuuri Bloomberg läbiviidud küsitluse kohaselt oli mõlema riigi majanduskasv 7 protsenti. (Läti ja Leedu majanduskasv avaldatakse reedel). Eesti jääb aga neist maha terve protsendipunkti võrra. Esialgsete hinnangute kohaselt kasvas Eesti majandus teises kvartalis 6 protsenti.

Majanduskasvu peamiseks mootoriks on sisetarbimine. Investeeringute mahu kasv seoses Euroopa Liitu astumisega on kergitanud palkasid Leedus 5, Eestis 7,3 ja Lätis 9 protsenti. Tänu kõrgematele palkadele on kasvanud surve ka hindadele. Eestis inflatsioon veidi aeglustus (tarbijahinnaindeks langes augustis ühe protsendipunkti võrra 4,0 protsendini, aga Lätis ennustakse aastase tarbijahinnaindeksi kerkimist 7,1 protsendini võrreldes 6,7 protsendiga juulis. (Läti tarbijahinnaindeks avaldatakse täna.) Hansapanga peaanalüütiku Maris Lauri hinnangul võib liigkiire inflatsioon alates kolmandast kvartalist majanduskasvu aeglustada, vahendas Bloomberg.

Samas jätkub kolmes riigis hoogsalt ka laenubuum. Eestis kasvas kommertspankade laenujääk möödunud aastaga võrreldes 41 protsendi, Lätis 43 ja Leedus 61 protsendi võrra. Balti riikide keskpangad on laenubuumi pärast mures. Läti keskpank on valmis juba kolmandat korda laenubuumi pidurdama. Märtsis tõstis Läti keskpank baasintressi 0,5 protsendipunkti võrra 3,5 protsendini ning juulis suurendas pankade kapitaliadekvaatsuse nõudeid. Eesti Pank on samuti avaldanud muret laenukoormuse liigkiire kasvu pärast, aga reaalsete sammudeni pole seni veel jõudnud. Ka Hansapanga juht Indrek Neivelt on laenukoormuse kiire kasvu pärast murelik. ?Aga mida me teha saame? Laenata vähem ja kaotada turuosa,? lausus ta Bloombergile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing