Bravocom pole ajend Telekomi müügiks

Romet Kreek 17. september 2004, 00:00

Juba neljandat päeva järjest on üle poole börsi päevakäibest andud Eesti Telekomi aktsia. Aktsia hind tõusis 0,15 protsenti, 107,96 kroonile.

Eesti sideturule on lisandumas neljas mobiilsideoperaator Bravocom ehk õigemini Vertelson Mobiil. Kui suurt ohtu kujutab uue ärimudeliga firma Eesti Telekomile? Minu arvates ei mõjuta Bravocom vähemalt lähiajal, kui üldse, Eesti Telekomi majandustulemusi. Kui mul oleks Eesti Telekomi aktsiaid, siis uue firma turuletuleku pärast ma küll veel aktsiaid ära ei müüks.

Bravocom ei kavatse suuri investeeringuid teha, vaid hakkab kasutama Radiolinja võrguressurssi. Firma plaanib investeerida viie aasta jooksul 100 miljonit krooni.

Eesti Päevalehe Ärilehe andmetel pole Bravocom praeguseks veel suurt midagi investeerinud. Raha tuleb aktsionäride sissemaksetest. Firma soovib ühe aastaga võita endale 50 000 klienti tänu operaatori vahetamise lihtsamaks muutumisega. Kas uus mobiilsideteenuse pakkuja suudab tõesti haarata vaid aastase tegutsemise järel viis protsenti turust? Ka teised operaatorid plaanivad ilmselt operaatorivahetuse lihtsustumisest kasu lõigata. Bravocomile on positiivne, et tema üheks omanikuks on Ekspress Grupp. Kuid ainuüksi madalast reklaamihinnast ei olene firma edukus.

Sideturgu võiks võrrelda Eesti pangandusturuga ? tegutsejaid on vähe, kasumlikkus suur.

Millegipärast pole Eestisse tekkinud uue ärimudeliga eraisikute panka, kus omanikuks oleks mõni meediakontsern ja mis kasvaks tänu madalale reklaamihinnale. Ka panga saaks luua uue ärimudeli alusel ? vähese investeeringu ja väikeste kuludega.

Miks ei looda uut panka, mis oleks ilma ühegi kontorita ja sularahaautomaatideta internetipank? Millegipärast pole ahvatlevale Eesti pangandusturule arvestatavat tegijat tulnud. Mispärast? Ilmselt pole kliente sugugi kerge üle meelitada. Samal põhjusel ei usu ma ka eriti Bravocomi ohtu Eesti Telekomile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing