Riigikontroll: SLK ja Tallinna Sadama ühisettevõtte osaluste jaotuse üle käivad läbirääkimised

ÄP 17. september 2004, 00:00

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmetel läbirääkimised selle üle alles käivad. Nagu nähtub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametlikust teatest, pidasid läbirääkimiste pooled kolmapäeval aset leidnud kohtumisel mõistlikuks ja otstarbekaks, et Saaremaa Laevakompanii ning Tallinna Sadam jätkavad läbirääkimisi ühisettevõtte moodustamiseks.

Kui ühisettevõte tehakse, on täiesti võimalik kasutada mitterahalist sissemakset, teatab riigikontroll. Selleks võib olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuet. Seega võivad selleks sissemakseks olla ka laevad.

Kui mitterahalise sissemakse bilansiline väärtus on null (nagu ajakirjanduses on laevade kohta väidetud), ei tähenda see, et ka tema tegelik väärtus oleks null. Väärtus selgub alles hindamise käigus, seisab riigikontrolli pressiteates.

Mitterahalise sissemakse hindamise kord nähakse ette äriühingu põhikirjas. Tavaliselt leiavad hindava eksperdi osanikud ehk kõne all oleval juhtumil ilmselt Tallinna Sadam ja SLK üheskoos. Äriseadustik ütleb, et mitterahalise sissemakse hindamisel tuleb aluseks võtta asja või õiguse harilik väärtus, see tähendab keskmist müügi- ehk turuhinda.

Kui mitterahalise sissemakse väärtus ületab 40 000 krooni või kui kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, peab mitterahalise sissemakse väärtuse hindamist kontrollima audiitor, kes esitab arvamuse selle kohta, kas sissemakse vastab äriseadustiku nõuetele.

Et kõne all oleva juhtumi puhul on tegu väga keerulise valdkonna ja suurte summadega, on riigikontrolli finantsauditi osakonna peakontrolöri Kaie Karnioli arvates riskide hajutamiseks mõistlik, et audiitor, kes annab hinnangu, kas ühisettevõtte osanike võetud hindaja hinnang on adekvaatne, kasutab omakorda ekspertide abi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:44
Otsi:

Ava täpsem otsing