Investeerimispank saab soomlasest juhi

Tõnis Arnover 30. september 2004, 00:00

Põhjamaade Investeerimispanga (NIB) nõukogu otsuse kohaselt alustab 56aastane Johnny Akerholm panga tegevdirektorina tuleva aasta aprillis, mil ametist lahkub kümme aastat seda ametit pidanud islandlane Jon Sigurdsson. Seni töötab Akerholm Londonis Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) peasekretärina.

?Põhjamaade Investeerimispanga juhtimine on huvitav väljakutse, mistõttu ma ei saanud kiusatusele vastu panna,? ütles Johnny Åkerholm, kelle kodu on Helsingis, kus asub ka NIBi peakontor.

Uuest aastast võetakse Taani, Soome, Islandi, Norra ja Rootsi kõrval panga osanikuks ka kolm Balti riiki, kui kõigi kaheksa riigi parlamendid on vastava leppe ratifitseerinud. Siis saab Eesti oma esindaja panga nõukokku ja direktorite nõukokku, mis lubab tal rohkem kaasa rääkida panga laenupoliitikas.

See 1976. aastast tegutsev Põhjala finantsgrupp koosneb neljast institutsioonist. Peale NIBi kuuluvad sinna Põhjala arengufond (NDF), Põhjala keskkonnarahastamisfond (NEFCO) ja Põhjala projektifond (NOPEF). Nagu nende nimedest näha, on grupi investeerimispoliitika põhirõhk olnud keskkonna-, infrastruktuuri- ja ettevõtlusprojektidel Põhjamaades ja nende lähiriikides. Kuid viimasel ajal on nende rahvusvaheline haare järjest laienenud ja laenuprojekte on kokku 36 riigis.

Muu hulgas võivad NIB laenu taotleda need Eesti firmad, kes soovivad oma tegevust laiendada kas Balti või Põhjala turule, ütles NIBi rahvusvahelise laenuosakonna Balti piirkonna asejuht Marjo Harri.

Möödunud kümne aastaga on NIBi laenud Balti riikidesse kasvanud kümnekordseks ehk 9,4 miljardile kroonile, mis hõlmab veerandi panga rahvusvaheliste laenude portfellist. Eestis on NEFCO rahastanud rohkeid keskkonnaprojekte, nagu Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla ohutumaks muutmine. Möödunud aastal laenas NIB Tallinna linnale 20 miljonit eurot infrastruktuuri parandamiseks, Viru keskuse ehitamiseks 6 miljonit eurot ja Krenholmi Valdusele pool miljonit eurot.

NIBi tegevdirektor Jon Sigurdsson on maininud võimalike projektidena Eesti?Soome kaabliühenduse ja tulevikus võib-olla ka Tallinna?Helsingi transpordiühenduse rahastamist.

?Tänu rahvusvaheliste rahandusinstitutsioonide heale tundmisele suudab Akerholm tagada panga kindla arengu oludes, kus Balti riikidest saavad peatselt panga uued liikmed,? ütles NIBi nõukogu esimees Bolli Thor Bollason.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing