Täna õhtul kuuleb Tartu Vanemuises erakordseid helisid: sinna kogunevad peale legendaarse tõva ansambli Yat-Kha veel eesti muusika metsavend Jaak Tuksam sõpradega, Villu Veski oma järjekordse projektiga tükikest Havaid Eestimaa talve tooma ning põrgulikult meisterlik Motion Trio akordionitega imesid tegema.
Aga miks peaks justnimelt MAALjaILMAL käima? Festivali pealik Ando Kiviberg: ?Igasuguseid vaba aja veetmise võimalusi pakutakse väga palju, aga tõelist elamust pakkuvaid asju on väga vähe. MAAjaILMA festival on üks neist väga vähestest asjadest, mis võib pakkuda erakordset elamust. Sellise kaliibriga ja nii helgeid ja samas nii hinge puudutavaid asju Eestimaal väga tihti ei juhtu. Siin on keset talve suvise Viljandi folgi õhkkond, mis sobib igale eale ja igale muusikalisele maitsele.?
Tänaõhtustest esinejatest vast tuntuim on Jaak Tuksam. Tuksam on üks omamoodi mees, kuigi see, mida ta elu jooksul teinud, on igati loomulik: temalgi sai Tallinna melust villand, mille peale ta Krabile metsa läks ja seal kuus aastat elas.
Ando Kiviberg soovitab Tallinna rahval, kes nädalavahetuseks Otepää kanti suusatama kavatseb minna, teha kultuuriline vahepeatus Tartus esialgseks kosutuseks töönädalast, et siis järgmisel päeval veelgi ülendavamate mõtetega mäele minna. Või kui liiga pikale veninud talv on jõuvarusid välja kurnamas, on täiesti õige aeg patareisid laadida selle üle maa ja ilma kokku korjatud jõuga, mis Vanemuise saalides valla pääseb.
Polekski vaja pikalt rääkida, mispoolest üks või teine reedeõhtune esineja kuulamist väärt on. Kui lugeja seda juba ette ei tea, oleks tal õige neid helisid pigem ise kogeda.
Jaak Tuksam on juba 20 aastat teinud laule, üsna lihtsaid ja meeldejäävaid. Kes meist ei teaks laulu ?Meil on elu keset metsa?, mille kohta kõik, kes seda laulma juhtuvad, ei teagi, et nimelt Tuksam seda esimesena laulis. Laval toetavad Jaaku seegi kord sõbrad Robert Jürjendal ja Riho Sibul. Kolm meest, kolm kitarri ? eks näis, mis seekord sünnib. See on kordumatu ja sõltub paljuski publikust.
Primitive Music Society nime taga peitub Villu Veski ilus ja jõuline projekt. ?Elu ja rütmi? sünnikohaks on Havai, kus ta kohtus Birdi-nimelise vaba muusikuga ja kohalikega kord isegi päev otsa järjest rannas koos jämmis.
Poolas debüütplaadiga muusikatööstuse peaauhinna võitnud Motion Trio meelitab akordionist harjumatuid helisid. Neid ei lase meelel ega kehal paigale jääda: akordion on kaugelt rohkem kui süldipeopill.
Esimest korda sattusid nad siia 1998. aasta Oriendi festivalile ja 2001. aastal olid nad süüdi Viljandi folgi kõige rahvarikkamas kontserdis, meelitades Lossimägedesse 3500 kuulajat. Yat-Kha pühendunud austajate või muidu kuulajate hulk on Eestis aasta-aastalt kasvanud.
Bändi juht Albert Kuvezin on üles kasvanud ühelt poolt tõva kurgulaulu traditsioonis ja teiselt poolt Deep Purple?i ja Sonic Youthi suguste rokkbändide peal.
Tema kodumaa on Altai mägede kandis Lõuna-Siberis ning sealne kohalik heliilm muudab Yat-Kha tehtava niivõrd omanäoliseks, jõuliseks ja tugevaks, et sedasorti asja ei kuule ühegi teise ansambli esituses: ülejäänud idamaised kurgulaulu viljelejad kipuvad üle tähtsustama vana ja autentse traditsiooni puutumatust ja õhtumaa rokkarid ei mõista jälle kurgulaulu järele teha.
Midagi võrreldavat võinuks eesti muusikas sündida siis, kui Ultima Thule oleks oma hiilgeaegadel alla neelanud Uusvada küla seto meeste laulupargi ning Metsatöllu ja jätkanud kõigest väest rokkimist, põimides oma lugudesse poolkogemata metsikuid ja kiireid kandle-, torupilli- ja parmupillisoolosid marupolkadest ja muudest sama hullumeelsetest ja kiiretest vanematest tantsulugudest, mis nende stiilse roki sisse sobinuks kui kolm rusikat kolmesilmse hiiglase silmaaukudesse.
Muusikataevas ootuspäraselt kõrge lennuga Yat-Khad on viimasest Eesti-külastusest saati tunnustatud ka 2002. aastal BBC maailmamuusikaauhindade jagamisel üle Aasia mandri ja Vaikse ookeani parima bändi tiitliga.
Yat-Kha senised plaadid on valdavalt olnud tõvakeelsed, sisaldades peale tõva rahvalaulude ja sealse autoriloomingu töötluste ka näiteks kohalike vene vanausuliste laulude kurguhäälseid tõlgendusi. Kuid uus plaat on ingliskeelne ning kannab nime ?reCOVER?. Sellel on Albert Kuvezini lemmiklood Led Zeppelinilt, Rolling Stonesilt, Carlos Santanalt, Kraftwerkilt, Bob Marleylt ja Vladimir Võssotskilt, millesse on sisse jämmitud tõva muusikat, nagu see oleks nendesse lugudesse aegilmade algusest peale kuulunud.
Tartu kontsert jaotub pooleks, kuulda võib mõlemat stiili: esinemise üks pool on pühendatud vanematele lugudele ja teine ingliskeelsete lugude töötlustele.
Yat-Kha oluline omadus on, et nad meeldivad peaaegu kõigile. Ansambel võib rahumeeli esineda rahvamuusikahuvilistele, kuigi ei pea institutsionaliseerunud ja rõhutatult autentsest rahvamuusikast palju ega kanna eales rahvariideid. Nad teenivad auga ära idamaise muusika tundjate kiituse ning avaldavad muljet ka muudele muusikakriitikutele. Ja siiski võidab Yat-Kha süüdimatult ning mängeldes ka kümnetuhandepäise punk- või rokkfestivali publiku südamed.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.