Romet Kreek • 13. oktoober 2005 kell 22:00

BP peab ostukõnelusi Hiina suure naftakompaniiga

Tehing oleks sama ambitsioonikas kui 2003. aastal partnerlus Vene TNKga, kirjutas FT, viidates Hiina, Briti ja USA pankuritele, diplomaatidele ja naftakompaniide juhtidele.

BP keeldus kommentaarist. Sinopeci pressiesindaja Chan Ge ütles, et tema ei ole teadlik mis tahes kõnelustest maailma suuruselt teise turuväärtusega naftakompaniiga. Analüütikud on avaldanud läbirääkimiste suhtes kahtlusi.

?Me kahtleme, et BP sooviks asuda selles faasis samas skaalas ühisettevõttesse nagu TNK-BP puhul,? ütles Citigroup analüüsis. ?Igasugune suurem koostöö kui investeerimisprojektid Hiina turul tõstaksid liigselt BP riskiprofiili.?

Sinopeci aktsia hind langes ühe protsendi võrra, 4,03 jüaanile.

Hiina on maailmas suuruselt teine naftatarbija ja üks maailma kiiremini kasvavaid energia ja naftakemikaalide turge.

Hiina kütuseturul domineerivad riigile kuuluvad naftakompaniid. Nende kasvav tähtsus kujutab endast ohtu Lääne suurtele naftakompaniidele, kelle traditsiooniliseks tugevuseks on piiranguteta ligipääs maailma suurimatele kütuseturgudele.

Kindlustamaks oma domineerivat positsiooni, on suured naftakompaniid, sealhulgas BP, moodustanud ühisettevõtteid Hiina kompaniidega.

FT kirjutas, et tipptasandil on kõnelused käinud juba mõnda aega. BP juhatuse esimees John Browne pidavat sel kuul kohtuma Pekingi kõrgete ametiisikutega. Septembris kohtus Browne Hiina presidendi Hu Jintaoga ÜROs.

?Browne?il on suuread ambitsioonid Hiina suhtes,? ütles tundmatuks soovida jäänud BP juhatuse liige.

BP ostis 2000. aastal, kui Sinopec läks börsile, kaheprotsendise osaluse ettevõttes, kuid müüs selle läinud aastal maha.

Hetkel kuum