17. oktoober 2005 kell 11:58

Persson kaitseb Rootsi kollektiivlepinguid

Rootsi peaminister on veendunud, et Rootsi kollektiivlepingute sõlmimise mudel, millest tekkis konflikt Läti ehitusfirmaga, on kooskõlas ELi seadustega.

Göran Persson ütles täna Stockholmis Läänemere regiooni arengufoorumil, et sai kõnelustel Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Durao Barrosoga kinnitust, et Rootsil on õigus ise otsustada riigis kehtiva palgataseme üle. ?Kui lõpuks peaks selguma, et see nii ei ole, oleksin ma väga imestunud,? ütles Persson.

Nädalapäevad tagasi Stockholmis viibinud ELi siseturu volinik Charlie McCreevy tekitas furoori, kui ütles, et Euroopa Kohtusse kaevatud vaidluses Läti ehitusfirma Laval un Partneri ja Rootsi ametiühingute vahel kavatseb Komisjon kaitsta Läti seisukohta. Läti seisukoht on, et Rootsi ametiühingute tegevus - Vaxholmi koolihoone ehituse blokeerimine, kuna Läti ehitusfirma keeldus sõlmimast Rootsi ehitustööliste ametiühinguga kollektiivlepingut, on vastuolus ELi põhiprintsiibiga tööjõu vabast liikumisest. Rootsi ametiühingute tegevuse tõttu läks Läti ehitusfirma pankrotti.

McCreevy avalduse peale teatas Rootsi majandusminister Thomas Östros, et Rootsi võib kohalike kollektiivlepingute kaitseks asuda blokeerima ELi teenuste turu liberaliseerimist, mis on Euroopa Komisjoni jaoks üks olulisemaid prioriteete.

Komisjoni president Barroso ei asunud Stockholmis oma väljaütlemistes ei Rootsi ega Läti poolele. ?Me ei asu selles vaidluses kellegi poolele,? ütles Barroso, ?ega kritiseeri ühtegi sotsiaalset mudelit. Komisjon saab anda vaid tehnilist infot ning plaanib oma seisukoha kujundada Euroopa Kohtu otsuse põhjal.?

Enesekindel Persson ütles, et näeb teenuste direktiivi eelnõus mitte ohtu, vaid pigem võimalust säilitada ja kindlustada Rootsi tööturu mudelit, kus palgad lepitakse kokku kollektiivlepingutes, mitte miinimumpalgana seadustes nagu mitmetes teistes ELi riikides.

Stockholmis arengufoorumil viibinud Läti peaminister Aigars Kalvitis oli aga niisama veendunud, et ELi vanemad liikmesriigid kehtestavad tööjõu liikumisele alusetuid kitsendusi. Kalvitis eelistab aga ära oodata Euroopa Kohtu seisukoha.

Hetkel kuum