?Sa oled kotkas, kes napsab turult saaki: kes välgukiirusel analüüsib olukorra ja käitub konkreetselt vastavalt infole. Idee on siin selles, et iga uudise puhul peaks automaatselt meenuma mingi reegel või analüüs.?
Kui kinnisvaraäris on tähtis maja asukoht, asukoht ja veel kord asukoht, siis kaupleja jaoks on peamine kauplemiskapitali säilitamine, kapitali säilitamine ja veel kord kapitali säilitamine. Kauplemisstrateegiast tuleb jäigalt kinni pidada. Kui väärtpaber liigub vales suunas, siis peab sul olema pandud paika, millal sa investeeringust väljud. Olgu siis kaotus paika pandud rahaliselt või protsendiliselt.
Kui mäng hakkab vales suunas liikuma, siis tuleb hambad ristis tehing lõpetada. Ebaõnnestunud tehingust ei tohi saada pikaajalist investeeringut. Paljud kauplejad teevad siis esimese suure vea ja lasevad kaotustel liiga suureks minna või panevad kapitali pikaks ajaks mõne aktsia alla kinni.
Korvpallist tunneme kõik järgmist situatsiooni: mängija viskab palli korvi alt mööda, kaotab selle ja teeb kaitsesse minnes vastasmängijale vea, mille eest saab vastane kaks vabaviset.
Kauplemise puhul näeb olukord välja niimoodi, et kaupleja teeb ebaõnnestunud tehingu. Paneb tehingu väikese kahjumiga kinni ning tõttab seejärel kohe uut tehingut tegema, et kahjum katta. Kiiresti valitud tehingu risk on tavalisest kõrgem ning seda tavaolukorras ei tehta. Ja jälle tuleb vastu võtta kaotus.
Või veel hullem variant: aktsiahind tõuseb kiiresti ja kaupleja jääb ostmisega hiljaks. Trotsist läheb ta samas aktsias lühikeseks, lootes, et aktsia kukub alla ? taoline käitumine on hukatuslik.
Kaupleja kaks peamist vaenlast on hirm ja liigne enesekindlus. Mitu ebaõnnestunud tehingut järjest muudavad kaupleja araks, seeria õnnestunud tehinguid jälle liiga enesekindlaks. Mõlemad kirjeldatud seisundid on ohtlikud. Nendes olukordades tuleb teha kauplemises paus. Võtta aeg maha ja minna jalutada väljas. Tean seda omast käest. Kui pausi mitte teha, siis suure tõenäosusega läheb kauplemine täitsa rappa.
Mõni päev juhtub, et sobivat võimalust tehingu tegemiseks ei tule ega tule. Raha aga tuleb teenida ja kaupleja hakkab kavaldama. Ta võtab ette tehingu, mille puhul puudub kogemus, rääkimata analüüsist või paberi peal tehingute läbimängimisest (paper-trading). Niisuguste tehingute võiduvõimalused on madalad või olematud. Ahnuse palk kajastub tulemustes miinusmärgiga.