Ameerikal tuleb pill pika ilu peale

Kenneth Rogoff 20. jaanuar 2006, 00:00

Kas USA asub majandusseadustest kõrgemal? On raske uskuda, et USA erandlikkuse aeg kestab lõputult.

USA tormab teistest rikastest riikidest eespool, ka alanud aastal. USA hiigelsuur kaubanduspuudujääk? Mis sellest! 2005. aastal suurenes see veelgi ja dollar muutus samal ajal ainult tugevamaks. Madal investeeringute tase ja mahakäiv algharidussüsteem? Milleks muretseda! Ülipaindlik USA majandus suudab endiselt toota rohkemat vähema abil.

Samuti pole mingit märki sellest, et Ameerika majanduslik hegemoonia oleks hakanud kahanema raskuse all, mida nõuab sõjalise ülekaalu säilitamine. Selle asemel, et tunda näpistamas sõjaaja puudust, nagu see juhtuks igas teises riigis, prassivad USA tarbijad nii, nagu kestaksid pühad aasta otsa.

On neid, kes tõemeeli usuvad, et Ameerika on erand. Need tõsiusklikud väidavad, et Ameerika tarbijad võivad veel kaua oma pillavat elustiili hoida, sest nende riigi majandus on parem kui kellegi teise oma. USA tööjõuturg on Euroopa omast paindlikum, mis lubab tal kiiremini reageerida globaliseerumise pidevalt muutuvale pinnasele. Ning erinevalt enamikust teistest maadest, eriti Ladina-Ameerika ja Aasia riikidest, juuritakse USAs karmilt välja kehva ettevõtlusjuhtimist.

Tõsiusklikud viitavad ka Ameerika hästirahastatud ja ülimalt konkurentsivõimelisele ülikoolisüsteemile, mis imeb endasse ebaproportsionaalselt palju maailma parimaid õpilasi ja teadustöötajaid. Paljud neist otsustavad Ameerikasse jäädagi, mis on neile ka suhteliselt lihtsaks tehtud - ehkki 2001. aastast on asjad veidi keerulisemaks muutunud, võtab Ameerika ühiskond siiani võõraid avasüli vastu.

Lisaks pole ka sõjavägi riigile mitte niivõrd koormaks, vaid pigem toetab alusuuringute rahastamisega riigi tehnoloogilist üleolekut. Skeptikud seevastu märgivad, et USA majandus peidab endas juba praegu sotsiaalmajandusliku allakäigu seemet. Nad viitavad suurenevatele lõhedele sissetulekutes, mille orkaanijärgsed pildid New Orleansist liigagi hästi esile tõid. Vaesematel lastel pole piisavat juurdepääsu tervishoiule. Ning ka mittevaestel ei lähe just kõige paremini, arvestades, et palgakasv on olnud pikka aega praktiliselt olematu, ehkki ettevõtluskasumid kasvavad.

See vastuolu aitab selgitada, miks USA president UGeorge Bush ei saa rahvaküsitlustes oma majandusliku juhtimise eest kiidusõnu, mille ta näib olevat ära teeninud.

Ning ameeriklaste tuju ei tee paremaks seegi, et nad veedavad palju suurema osa oma elust tööd tehes kui eurooplased või viimasel ajal isegi jaapanlased. Kõik see seab ühiskonna õlule suured pinged, mis skeptikute nägemuses paratamatult ühel hetkel poliitilisel areenil välja löövad.

Huvitaval kombel toetuvad mõlemad vaidluspooled oma arutlustes USA haigutavale kaubanduspuudujäägile - Ameerika neelab kogu maailma ülemäärastest säästudest kaks kolmandikku. Tõsiusklikud näevad puudujääkides tõestust sellele, et maailm mõistab, kui eriline USA on, ja tahab ka sellest osa saada. Skeptikud näevad impeeriumi, mis laenab raha ja eluaega.

Kuidas siis asi on? Mina usun, et need, kes ootavad Ameerika peatset kokkukukkumist, pettuvad. Samas leian ka, et Ameerika erandlikkuse aeg on ümber saamas ja sissetulek inimese kohta läheneb Euroopas ja Jaapanis peagi USA näitajale, selle asemel, et kaugemale maha jääda. Seejuures saabub lõpp eelkõige seepärast, et teised riigid õpivad lihtsalt USA kõige paremaid institutsioone ja mudeleid oma riigi kontekstis kopeerima.

Tasub meenutada, kuidas veel 1990. aastate algul ilmus raamat raamatu järel sellest, kuidas USA ja Euroopa ettevõtted peaksid jäljendama Jaapanit, et ennast hävingust päästa. Viimased 15 aga tõid esile tõsised vead Jaapani finantssüsteemis. Kuid Jaapani allakäigul oli teinegi põhjus: teiste riikide ettevõtted hakkasid Jaapani meetodeid kasutama.

Tõsiusklike arutluskäigu kõige suuremaks nõrkuseks võib pidada kaubanduspuudujääki. See, et USA suudab laenata hiigelsummasid madalate intressimääradega, mõjub hetkel majandusele nagu doping. See tõukab kunstlikult tagant tarbimise kasvu ja lubab valitsusel raskeid maksude ja sõjakulutustega seotud valikuid edasi lükata. Kuid ühel hetkel saab pidu läbi.

Kas pill võib pika ilu peale tulla juba 2006. aastal? See pole tõenäoline, aga mitte ka võimatu. USA majanduse aeglustumine võib alata juba sel aastal, eriti kui Jaapan oma seisakust välja tuleb, USA eluasemeturg kõvasti jahtub ja Euroopa taastumine kiireneb.

Kõik need stsenaariumid eraldi on väga tõenäolised ja koos annaksid nad USA kaubanduspuudujäägile hoobi marutormi jõuga.

P Project Syndicate, 2006. www.project-syndicate.org

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing