Norma kasum kümnendi väikseim

Lauri Matsulevits 09. veebruar 2006, 00:00

"Teated mahtude vähenemisest ja töötajate koondamisest ei luba loota olukorra olulist paranemist selle aasta esimeses pooles," nentis Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil. Norma eelmise aasta kasum kukkus viiendiku võrra, 83,3 miljoni kroonini. Ettevõtte käive vähenes protsendi võrra, 975 miljoni kroonini.

Firma juhatuse liikme Ülle Jõgi sõnul on väiksel kasumil kaks põhjust. "Esiteks on mõjutanud toormaterjalide, eeskätt metallide hinna tõus. Teiseks on firma müügiproportsioonid muutunud," lausus ta. Kasvanud on vähem kasumlik müük emaettevõttele Autoliv ning vähenenud on kasumlikum, ent riskantsem Vene-suunaline äri. Jõgi selgitas, et müük Venemaale on kukkunud väiksemate autotehaste tõttu, kus on lõpetatud vanemate mudelite komplekteerimine. "Seevastu AvtoVAZis näeme pigem häid perspektiive," lisas ta.

Danilit teeb murelikus see, et viimases kvartalis vähenes ka müük Autolivile. "Kuigi müük Autolivile on kvartalite lõikes kõikunud päris palju, võib viimase kvartali ligi 13% kahanemist pidada üpris negatiivseks," sõnas ta. Norma teatel on selle taga Volvo tellimuste vähenemine. AvtoVAZ tarnitakse praegu uue mudeli Kalina turvasüsteemide proovipartiisid. Millal süsteem täpselt seeriatootmisse läheb, ei osanud Jõgi öelda, kuid turvasüsteemide tellimus paistab Norma jaoks üsna kindel. "Turvasüsteemide väljatöötamise eest AvtoVAZ maksis ning rohkem kandidaate peale Norma polnud," nentis Jõgi. Samas tellib Norma Kalina turvasüsteemide osad peamiselt välismaalt, sest turvapatju Norma ise ei tooda. Seetõttu kasvab küll käive, kuid kasumlikkus jällegi langeb.

Investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg ei näe selles probleemi - kasumlikkus väheneb küll, kuid päeva lõpuks on ikka rohkem käivet ja rohkem kasumit. "Nii head need tulemused pole, et aktsia võiks suunda muuta," nentis Sumberg. "Kui nad kinnitavad, et saavad Kalina turvasüsteemide lepingu, võib aktsia liikuma minna."

Normat on viimasel ajal pakutud ka üheks võimalikuks Tallinna börsilt lahkujaks. "Autolivi ülevõtupakkumine on jätkuvalt õhus. Seda ei saa välistada," lausus Sumberg.

"Kuna Norma aktsia hind on alla tulnud, siis ülevõtmispakkumise tõenäosus pigem suureneb," kommenteeris Danil.

Teisalt vihjavad analüütikud, et aktsionäridel suureneb lootus erakordsetele dividendidele. Dividenditootlus on praegu 5 krooni aktsia kohta.

Suprema Norma hinnasiht on 114,2 krooni. Hansabank Marketsi oma 100 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing