Malta börsil käib elav askeldamine

Romet Kreek 15. veebruar 2006, 00:00

Euroopa Liidu väikseimas riigis, Vahemeres 316 ruutkilomeetrise pindalaga saartel asuval Maltal, elab peaaegu 390 000 inimest. Eraisikutest investoreid leidus saareriigis 2004. aasta lõpus 63 641 ehk 16 protsenti elanikest. Kümne aastaga on investorite arv jõudsalt kasvanud. See pole ka imeks pandav, arvestades börsil toimunud kiiret ja suurt tõusu.

Koos Küprosega on Malta jäänud samal ajal Euroopa Liitu saanud Kesk- ja Ida-Euroopa (KIE) maade varju. Malta pole vaadanud Euroopa Liitu kui mingit imelist vahendit rikastumiseks. Näib, nagu oleks Euroopa Liit tekitanud Maltale rohkem probleeme kui positiivset.

Kroonilises eelarvedefitsiidis Malta pidi eurole ülemineku kriteeriumite täitmiseks vähendama võlakoormuse suhet SKPsse. Selleks tõsteti käibemaks

15 protsendilt 18-le. Samm pole meeltmööda ettevõtetele, kuna inimestel jääb selle võrra kulutamiseks vähem raha. Inflatsioon on Maltal madal (mullu septembris 2,1%) ja majanduskasv aeglane (2005. a III kvartalis aasta varasemaga võrreldes 2,9%). Turismi on pidurdanud riigi poolt kehtestatud kallim lennujaamamaks reisijatele.

Malta ettevõtted on Euroopa Liiduga ühinemisel kannatanud. Varem oli saareriigi majandus konkurentsi eest küllaltki tugevasti kaitstud - nüüd on hakatud kaitset maha võtma. Sarnaselt Eestiga pidid ettevõtted täitma mitmesuguseid euronõudeid, mille täitmisel on veel üleminekuaeg.

Mida võib leida Malta börsilt? Malta börsil on 14 ettevõtte aktsiad. Esindatud on väga hea valik erinevate majandusharude aktsiatest, kuigi domineerib pangandus. Börsilt leiab neli panka: HSBC Bank Malta, Bank of Valletta, FIMBank, Lombard Bank Malta. Lisaks kindlustusselts Middlesea Insurance, konglomeraat Global Financial Services Group, telekom Maltacom, lennujaam Malta International Airport, kaks hotelli International Hotel Investments ja Suncrest Hotels. Börsile on toodud ka kaubanduskeskuse Plaza Centres aktsia. Üheks omapäraseks ettevõtteks võib pidada Simonds Farsons Ciski, mis võiks anda eeskuju Saku Õlletehasele. Ettevõte toodab ja impordib-ekspordib õlut, mahlasid ja lauavett, kuid opereerib frantsiisilepingute alusel ka kiirtoidukohti (Burger King, Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken). Lisaks impordib ettevõte toidukaupu.

Börsilt ei puudu ka tehnoloogiakompanii, milleks on Datatrack Holdings. Finantssektori suunas kaldu börsil paneb i-le täpi varahalduskompanii San Tumas Shareholdings.

Malta aktsiaindeks tõusis möödunud aastal enam kui 60 protsenti, 2004. aasta tõusuks oli 40 protsenti. Malta aktsiad oleksid aktsiate hinnad võinud kiireminigi tõusta, piirajaks on aktsia hinnaliikumise päevane piirang seitse protsenti.

Malta börsi juht Mark Guillaumier ütles ajakirjale Economist, et liiga palju raha soovib osta väheseid investeerimisobjekte. Malta ei kuulu ühegi suurde investeerimispiirkonda, nagu meie KIEsse.

Kui vaadata Malta ettevõtete hinna/kasumi suhtarve, siis on sealne aktsiaturg isegi Eesti omast kallimalt hinnatud.

Üldistatult on ettevõtted hiljuti dividende tõstnud, kuid kasumitrendi nii üheselt välja tuua ei saa. Paljud ettevõtted on kaevanud käibemaksu tõstmise negatiivse mõju üle.

Huvitav on see, kui laialdaselt kasutavad Malta börsiettevõtted ära investoreid, muutes nad aktsionärisoodustuste abil lojaalseteks klientideks.

Malta börsiettevõtted paistavad majandustulemuste avaldamise osas jagunevat esmapilgul kahte gruppi. Investorisõbralikud ettevõtted riputavad oma hiljutised poolaasta ja aastatulemused koduleheküljele. Kuid leidub ka palju ettevõtteid, kelle värskeim majandustulemus investoritele pärineb aastast 2002. Kvartalitulemuste avaldamise traditsioon Maltal puudub.

Malta telekommunikatsiooniettevõtte Maltacom aktsia peaks olema investoritele ka laiemalt kättesaadav läbi Londoni hoiutähe GDR. Samas ei paista kusagilt, et sellega tehinguid tehtaks ja hind muutuks. Aga miks peakski Maltacomi aktsiat ostma, mujal maailmas leidub ka odavamaid telekome.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing